10.1.2015 otevřeno: 1691 x

Mostečanky tlak ustály, zvítězily ve Veselí. Výhru slavily i Pražanky a Poruba

Házenkářská WHIL odstartovala rok 2015 desátým kolem. Z vítězství se na úvod roku radovaly házenkářky Písku, Poruby, Mostu, Slavie Praha a Šaľy

ŠKP Bratislava – Sokol Písek 24:32 (12:17)

Házenkářky Sokola Písek vykročily do nového házenkářského roku výhrou nad outsiderem z Bratislavy. Vítězství se ale nerodilo lehce. Házenkářky Bratislavy Písečankám vzdorovaly, v úvodu utkání se dokonce dlouho držely ve vedení. Obrat přišel na začátku druhé čtvrtiny zápasu. Před poločasem si Jihočešky vypracovaly pětibrankový náskok a Bratislava už na to nezareagovala. Písek si pak odstup udržoval i ve druhém poločase. Bratislavanky se sice snažily manko korigovat, nepřesnosti v zakončení je však držely za soupeřkami. V závěru zápasu pak hostující házenkářky své vedení ještě navýšily a nakonec slavily vítězství 32:24.

Branky: Ďuriníková 7/2, Marčeková 4, Hlásníkova 3, Majerníková 3, Brindzová 3, Schwarzová 2, Majzunová 1, Vaninová 1 – Malá 9, Konigová 6, Šichmanová 4, Rusfelová 3, Svobodová 3, Součková 2, Palasová 2, Boorová 1, Michková 1, Pravdová 1

Jan Slavík, trénér týmu Sokol Písek: „Jsem rád, že se nám podařilo získat dva body. S předvedenou hrou ale spokojený nejsem. Nevydařil se nám začátek utkání, potom jsme sice v 7. minutě vyrovnali a začínalo se od začátku. Až potom se nám ale podařilo vytvořit si větší náskok. Ten už jsme udrželi do konce zápasu."

Sokol Poruba – Zora Olomouc 27:25 (15:13)

Házenkářky Sokola Poruba zvítězily ve svém úvodním zápase roku 2015 nad celkem Olomouce 27:25, jejich vítězství se ale nerodilo lehce. Hanačky byly více než vyrovnanými soupeřkami. V úvodu prvního poločasu šla do dvoubrankového trháku Poruba, jenže házenkářky Zory spustily brankostroj. Do desáté minuty stihly dát pět branek v řadě a rázem Olomouc vedla o čtyři zásahy. Porubanky pak zmobilizovaly síly a až do konce poločasu umazávaly náskok soupeřek. Minutu před koncem poločasu se pak dostaly do vedení a po úspěšné sedmičce Švirákové šly svěřenkyně trenéra Beňadíka do kabin s dvoubrankovým náskokem. I po návratu ze šaten bylo utkání vyrovnané. Rozhodlo se až v závěru. Poruba dokázala odskočit na rozdíl dvou zásahů a Hanačky na to již nestačily reagovat.

Branky: Šviráková 8, Kostelná 5, Marčíková 4, Tomašechová 3, Mýlková, Rechtorisová, Minarčíková po 2, Bělohoubková 1 – Růžičková 11, K.Salčáková 5, Dostálová 4, Kubáčková a Gebre Selassie po 2, Jansová 1. Rozhodčí: Králíček, Letev. Diváci: 341.

Ján Beňadík, trenér týmu Sokol Poruba: „Myslím si, že z naší strany jsme utrpěli vítězství. Dva body se počítají a jsme za ně rádi. Podle našich představ byla asi jen druhá polovina druhého poločasu. Jinak jde vidět, že máme stále na čem pracovat. Ve zmiňovaných vyloučeních jsme snad byli minusoví, když to rychle spočítám. Místo toho, abychom se utrhli soupeři a využili je. Tím jsme soupeřkám stále dávali šanci držet se v zápase. Pochválil bych Leonu Švirákovou, ale zbytek týmu podal průměrný výkon, čekáme o něco více. Svedl bych to na to, že je to první zápas po dvou měsících a více bych to asi neřešil. Tři fauly soupeře asi do házené moc nepatří, ale jinak utkání se hrálo v tempu a diváci se měli na co dívat.“

Jan Bělka, trenér týmu DHK Zora Olomouc: „Chci poblahopřát domácím k vítězství. Klíčové byly z našeho pohledu dva momenty utkání: Neproměněná sedmička v první půli a dvě střely, které nebyly celým objemem v brance. Tam bychom asi odskočili na více branek, abychom hráli více v klidu. Tím by domácí hráčky možná trochu znervózněly. Druhý klíčový moment byl spousta vyloučených hráček a je úplně jedno, jestli to byly fauly nebo nebyly. To byly věci, které jsme dělali na začátku sezony. Asi to byla přemíra snahy a chtění. Doufám, že se z toho poučíme do dalších utkání. Holky musím pochválit, na hřišti nechaly vše, co mohly, a do posledních okamžiků jsme bojovali o body.“

HC Veselí n. M. – DHK Baník Most 22:28 (11:14)

Asi nejočekávanějším souboj prvního novoročního kola byl souboj ve Veselí nad Moravou. Házenkářky Mostu pod vedením trenéra Hanuse zvládly ustát tlak posledních dnů a zvítězily ve Veselí šestibrankovým rozdílem. Ovládly hned úvod utkání a brzy vedly o čtyři branky (4:8). Potom se hra vyrovnala a Panenky se dostaly znovu do kontaktu se soupeřkami, poločasový rozdíl byl ale zase tříbrankový. Hned na začátku druhé půle znovu Andělé svůj náskok navýšili (14:20) a odstup si pak udržovali až do konce zápasu, střelecky se nejlépe předvedly Ryšánková s Jeřábkovou a Szarkovou, na straně domácích byla nejproduktivnější Šustková.

Branky: Šustková 7/2, Vargová 4/1, Jandásková 4, Gajdošíková 3, Stojarová 2, Štetáková 2, Vysloužilová 1, Vinklárková 1 – Jařábková 5/2, Szarková 5, Ryšánková 5, Růčková 3, Borovská 2, Vysloužilová 2, Súkenníková 2, Zachová 2, Matoušková 1, Vítková 1 Rozhodčí: Hanák, Pavlíček. Sedmimetrové hody: 5/3 – 3/2. Vyloučení: 0 – 5.

Ľuboš Hudák, trenér týmu HC Veselí n. M.: "Most odehrál lepší zápas než my, má širší kádr, což jsme pociťovali v závěru zápasu a jejich brakařka zachytala lépe, Most zaslouženě vyhrál."

Rudolf Jung, manažer týmu DHK Baník Most: "Odehráli jsme pěkný zápas, zvládli jsme situaci skvěle, projevila se kvalita týmu a zaslouženě jsme vyhráli."

Radost Mostečanek po vyhraném utkání ve Veselí. | Foto: Jaroslav Kolísek

HK Slávia Partizánske – DHC Slavia Praha 24:33 (11:18)

Házenkářky Slavie Praha jasně naplnily roli favoritek a v Partizánskem zvítězily devítibrankovým rozdílem. Vedení držely na své straně Pražanky od prvních minut (0:2), Chmelařová, Stellnerová a spol se staraly o to, že náskok hostujícího týmu rychle narůstal až do poločasu (6:13). Mírná korekce se Slovenkám podařila ve 26. minutě (10:14), před přestávkou ale Slavistky svůj náskok znovu výrazně zvedly a do kabin si nesly sedmibrankové vedení. Rozstřílely se Kordovská s Kutlvašrovou, po další čtvrthodině hry měly Pražanky na své straně už desetibrankový náskok a bylo rozhodnuto (15:25). Před koncem se Paritizánskemu podařila už jen minimální korekce.

Branky: Michnová 7/2, Hollá 4, Radovaničová 3, Blažeková 3, Szökeová 2, Kapsová 2, Kankulová 1, Bettáková 1, Šimáková 1 – Chmelařová 5, Kordovská 5, Kutlvašrová 5, Stellnerová 4, franková 3, Pokorná 3, Jedličková 1, Keclíková 1. Rozhodčí: Oťapka, Sivák. Sedmimetrové hody: 5/2 – 1/0. Vyloučení: 1 - 3. Diváci: 0.

Tomáš Hlavatý, tréner týmu Slávia Praha: "Od začátku střetnutí jsme byli lepším týmem na hřišti. Hráli jsme velmi dobře v obraně. Vytvořili jsme si dostatečný brankový náskok, který jsme ve druhém poločase udržovali, a postupně i navyšovali. Jsem rád, že jsem mohl dát prostor i hráčkám z lavičky."

HK Duslo Šaľa – HC Zlín 31:25 (20:13)

Vstup do roku 2015 se nevydařil z českých celků házenkářkám Zlína. Zlíňanky podlehly posílené Šaľe šestibrankovým rozdílem. Slovenky dokráčely k vítězství suverénně, už po pěti minutách hry vedly 4:0. Potom Zlíňanky srovnaly krok a dotáhly se na rozdíl dvou gólů (10:8), větší zdramatizování utkání ale hostujícímu týmu Slovenky nedovolily. Před přestávkou si vypracovaly sedmibrankový náskok a podobný odstup si udržovaly až do konce utkání.

Branky: Trochtová 7, Bíziková B. 6/2, Klučková 5, Bíziková R. 5, Bujnochová 4, Kodajová 2, Kertézzsová 2 – Hradilová 6/4, Kříčková 3, Sobieská 3, Kamenářová 3, Marčíková 3, Nygrýnová 2, Očadlíková 2, Brandová 2, Vlková 1. Rozhodčí: Baďura, Ondogrecula. Sedmimetrové hody: 4/2 – 4/4. Vyloučení: 5 – 4. Diváci: 700.

Peter Sabatka, trenér týmu HC Zlín: „Dlouhá zápasová přestávka se podepsala pod náš výkon. V prvním poločase soupeř prostřelil naši obranu dvaceti brankami a to je příliš mnoho. Chyběl nám pohyb po palubovce. To jsem měl holkám za zlé a ve druhém poločase tento problém naší hry zlepšily. Chytili jsme rytmus, ale na kvalitního soupeře to nestačilo. Moje představa o tomto utkání na horké půdě Šaľy byla jiná.“

BEMACO Prešov - Iuventa Michalovce 20:27 (10:14)