11.4.2015 otevřeno: 2806 x

Interligu vyhrály Michalovce před českým triem Baník Most, Sokol Poruba a Slavia Praha

Házenkářky slovenského celku Iuventa Michalovce vyhrály interligu a obhájily loňský titul. Za nimi v česko-slovenské soutěži skončily na medailových pozicích celky Baníku Most a Sokola Poruba. Do českého play-off a tedy bojů a mistrovský titul postoupily ještě Slavia Praha a Zora Olomouc, která si start ve vyřazovacích zápasech zajistila až dnes jako poslední po výhře v Bratislavě.

Česká semifinále Baník Most - Zora Olomouc a Sokol Poruba - Slavia Praha, hraná na dvě vítězná utkání, začnou prvního května na hřištích hůře postavených celků po 22. kolech interligy, tedy v Olomouci a v Praze. Případné třetí zápasy by se hrály v halách Mostu či Poruby. Týmy HC Zlín, HC Veselí nad Moravou a Sokol Písek se utkají dvakrát každý s každým o setrvání v soutěži. Poslední celek této tříčlenné skupiny sestoupí do nižší soutěže.

Iuventa Michalovce – HC Zlín 35:21 (13:9)

Překvapení se nekonalo, zlínské házenkářky slovenského suveréna, znovu pevně stojícího na nohou, překonat nedokázaly a české play-off se tak letos odehraje bez nich. V prvním poločase se ještě Moravanky držely na dostřel Iuventě, ve druhém poločase ale Východňárky roztočily svůj brankostroj, do zlínské sítě nasypaly dvaadvacet branek, o které se přičinily rovnoměrným dílem téměř všechny hráčky domácí soupisky. I přes snahu neomylné exekutorky sedmimetrových hodů Hradilové a přesně mířící Kamenářové se Zlínu nepodařilo ztrátu korigovat, a tak odjely hostující hráčky z Michalovců poraženy poměrem 21:35.

Iuventa Michalovce tak přesvědčivou výhrou potvrdila titul mistryň WHIL, zatímco Zlíňankám po závěrečné prohře patří konečná sedmá příčka.

Nejvíce branek: Horňáková 6, Holešová, Wollingerová, Geci po 4, Szöllösiová 4/1 – Kamenářová 5, Hradilová 5/5, Tóthová 3. Rozhodčí: Cibere, Gedeon. Sedmimetrové hody: 3/3 – 5/5. Vyloučení: 6:0. Diváci: 1200.

František Urban, trenér Iuventy Michalovce: „Děvčata dnes podala zodpovědný výkony a to mě velmi potěšilo. Byl to výkon hodný vítěze WHIL. Věřím, že radost z titulu je oprávněná. Děkuji všem, kteří se o tento úspěch zasloužili.“

Petr Sabadka, trenér HC Zlín: „Myslím si, že o vítězství se rozhodovalo až v samotném závěru zápasu, který jsme bohužel nezvládli. Domácí vyhrály zaslouženě a nezbývá mi nic jiného, než jim pogratulovat k vítězství. My teď budeme muset zabojovat v ´play down´. "

HC Veselí nad Moravou – Slavia Praha 25:31 (14:15)

V prvním poločase byla hra ve Veselí zcela vyrovnaná. Hráčky Slavie si sice v 8. minutě vypracovaly čtyřbrankový náskok (3:7), Veselanky ale krátce na to dokázaly srovnat krok a do kabin šly jen s minimální ztrátou. Na konci prvního poločasu Slavia přišla o brankářku Kudláčkovou, která se zranila při srážce s útočící hráčkou a utkání nedohrála. Ve druhém poločase napínavý souboj pokračoval, drama ale netrvalo celých třicet minut. V posledních deseti minutách hry začaly mít výrazněji navrch Pražanky, ve 49. minutě odstartovaly pětibrankovou šňůru, odskočily soupeřkám na 29:23 a utkání v poklidu dovedly do vítězného konce.

Slavistky na interligové medaile tedy nedosáhly, zbyla na ně nepopulární čtvrtá příčka. Vše si ale mohou vynahradit v českém play-off. Veselanky zakončily společnou část soutěže na osmém místě.

Nejvíce branek: Gajdošíková 9, Šustková 9/2, Varjassiová 3 – Kordovská 7, Rajnohová 6, Keclíková 5/1. Rozhodčí: Hanák, Pavlíček. Sedmimetrové hody: 4/2 – 1/1. Vyloučení: 0:2. Diváci: 153.

Richard Řezáč, asistent trenérky Slavie Praha: „V obraně jsme dnes měli potíže a ani herní projev nebyl takový, jaký bych očekával. Jsme ale v přípravě na play - off, takže jsme spokojeni s výhrou.“

Jiří Zerzáň, trenér HC Veselí nad Moravou: „Dnes nám šlo hlavně o diváka a získání sebevědomí. Vydrželi jsme asi 50 minut, do té doby jsme produkovali pohlednou házenou. V závěru již hráčkám došly síly.“

Slovan Duslo Šaľa – Sokol Písek 36:22 (17:13)

Po vyrovnaném prvním poločase proměnily házenkářky Šaľy druhou část utkání ve svou střeleckou exhibici, ve které zazářila se čtrnácti góly Andrea Kertézsová. Ve 20. minutě se domácí ujaly pětibrankového vedení, Písek ale dokázal ztrátu zkorigovat na rozdíl dvou branek, ovšem jen na krátko. Už o přestávce dělily oba týmy znovu čtyři branky. Začátek druhého poločasu pak Písek nezachytil vůbec, už ve 41. minutě byl rozdíl ve skóre desetibrankový (26:16) a domácí nepřibrzdily. Dál zasypávaly Šaľanky tažené Rékou Bízikovou a Bujnochovou branku Písku, v jehož dresu nejstatečněji vzdorovaly Königová s Michkovou, a skóre se zastavilo až za stavu 36:22.

Šaľanky skončily v interligových soubojích celkově na páté příčce, druhé mezi slovenskými celky. Písku stačilo šestnáct získaných bodů na deváté místo WHIL, mezi českými celky je poslední.

Nejvíce branek: Kertézsová 14/6, Bíziková R. 7, Bujnochová 5 – Vrabcová 4/1, Michková a Boorová po čtyřech, Malá 3 a Königová po 3. Rozhodčí: Budzák, Záhradník. Sedmimetrové hody: 6/6 – 1/1. Vyloučení: 6:3. Diváci: 600.

Rudolf Petrikovič, trenér Slovanu Duslo Šaľa: „Se zápasem jsem spokojený. V prvním poločase chybovala obrana, brankářky nechytaly, co mohly, a tým soupeře s námi držel krok. V druhém poločase jsme se zlepšili už v útoku, obrana pracovala, jak měla, a podali jsme pěkný výkon. Výhra je zasloužená."

Jan Slavík, trenér Sokola Písek: „S prvním poločasem jsem spokojený, se soupeřem jsme udrželi krok. Druhý poločas už nebyl podle mých představ. Udělali jsme pár technických chyb, které soupeř využil. Dostali jsme řadu rychlých gólů a to nás položilo.“

Sokol Poruba - Baník Most 24:23 (15:10)

Házenkářky Poruby udržely domácí neporazitelnost, v posledním kole ženské interligy si na porubských hradbách vylámaly zuby hráčky Baníku Most. Do zápasu vstoupila lépe Poruba, která se ujala vedení a až do poloviny druhého poločasu jej držela. V úvodním dějství vládly před oběma brankami pevné obrany v čele s brankářkami Dolákovou a Müllnerovou. Poruba neustále vedla maximálně dvoubrankovým rozdílem, ovšem gól Révajové a hlavně Adámkové v poslední sekundě první půle daly Sokolkám náskok již čtyř branek. Domácí vstoupily dobře také do druhé půle, ovšem když byl náskok svěřenkyň trenéra Beňadíka šestbrankový, Mostečanky znovu ožily a náskok Poruby stáhly. Dvakrát se dokonce skóre srovnalo, jenže v důležitých momentech podržela tým Doláková a v útoku mířila přesně Leona Šviráková. Vítězný gól vstřelila v čase 59:46 Alžbeta Rechtorisová.

V Porubě se po zápase rozdělovaly interligové medaile. Ty bronzové si na krk zavěsily domácí hráčky, které v celkovém součtu bodů zaostaly jen o jediný za stříbrnými házenkářkami Baníku Most.

Nejvíce branek: Šviráková, Marčíková po 6, Adámková 4 - Weisenbilderová 7, Vítková 5, Szarková a Súkenníková po 3. Rozhodčí: Kavulič, Skružný. Sedmimetrové hody: 3/4 - 1/1. Diváků: 367.

Ján Beňadík, trenér Sokola Poruba: „Vrátil bych hostům také gratulaci k placce. Co se týče zápasu, jsem rád, že jsme jej zvládli. Měli jsme trochu strach, aby nám tam nenapršelo několik gólů. Ale v zápase jsme měli dobré momenty. Defenziva byla na slušné úrovni v čele s Markétou Dolákovou. V útoku dobře zahrály Marčíková se Švirákovou, také Adámková bojovala. Měli jsme v zápase výkyvy oproti utkání s Olomoucí, ale dá se na tom stavět."

Ľuboš Hudák, trenér Baníku Most: „Chci poblahopřát Porubě, zasloužila si to. Byla efektivnější v útoku, udělala méně chyb. Zápas měl docela solidní úroveň a hrálo se v tempu. Doufám, že se ještě v této sezoně spolu střetneme vícekrát, abychom jim mohli tuto prohru vrátit."

Interligově stříbrné Mostečnaky a bronzové Porubanky po vzájemném utkání 22. kola WHIL. | Foto: Petr Kotolan/ www.hazenaporuba.cz

ŠKP Bratislava – Zora Olomouc 17:37 (9:19)

Zcela podle papírových předpokladů se vyvíjelo utkání v Bratislavě. Domácí házenkářky nedokázaly výrazněji vzdorovat hráčkám Zory Olomouc, které jely do Olomouce pro vítězství stvrzující jejich účast v bojích o české ligové medaile. Za svým cílem kráčely Hanačky pevným krokem. Už o poločase vedly desetibrankovým rozdílem a nakonec si do tabulky připsaly výhru o dvacet gólů (17:37), pod níž se nejtučnějším písmem podepsala devítibranková Berová, Růžíčková a Hvostalová s Martinou Salčákovou.

Házenkářkám Olomouce v konečné tabulce WHIL patří šestá příčka, zatímco jejich soupeřky z ŠKP Bratislava skončily v česko-slovenské soutěži házenkářek beznadějně poslední bez jediného získaného bodu.

Nejvíce branek: Heráková 6/2, Ďuriníková 5, Majerníková 2 - Berová 9, Růžičková 5/2, Hvostalová a Salčáková M. po 4. Rozhodčí: Beňo, Veselka. Sedmimetrové hody: 5/2 – 3/3. Vyloučení: 4:5. Diváci: 150.

Silvia Priklerová, trenérka ŠKP Bratislava: „V utkání se nám nepodařilo zopakovat výkon z předchozího zápasu, a proto jsme prohráli. Soupeři k vítězství gratuluji.“

Ján Bělka, trenér Zory Olomouc: „Jsem rád, že jsme toto utkáni zvládli. Během utkání jsme prostřídali všechny hráčky, aby si zahrály. Doufám, že se nám do play off podařilo nasbírat dost sebevědomí. Teď už půjde o všechno.“

Bemaco Prešov – Slávia Partizánske 21:25 (11:12)

Nováček soutěže Bemaco Prešov podlehl Slavii Partizánske čtyřbrankovým rozdílem po vyrovnaném prvním poločase.

Termíny semifinále českého play-off házenkářek

Pátek 1. května - 16.30 hodin: Slavia Praha - Sokol Poruba, 17.30: Zora Olomouc - Baník Most.

Čtvrtek 7. května - 18.00 hodin: Sokol Poruba - Slavia Praha.

Pátek 8. května - 14.30 hodin: Sokol Poruba - Slavia Praha (případný rozhodující třetí zápas), 18.00 hodin: Baník Most - Zora Olomouc.

Sobota 9. května – 18.00 hodin: Baník Most – Zora Olomouc (případný třetí zápas).