16.5.2015 otevřeno: 1968 x

Sokol Poruba vyhrál první finále o titul 24:23 po sedmimetrových hodech nad Baníkem Most

Házenkářky Sokola Poruba zvítězily po sedmimetrových hodech 24:23 v prvním finále play-off o mistrovský titul nad Baníkem Most. Druhý zápas finále se hraje v sobotu 23. května od 18.00 hodin v Mostu. Případný třetí by se hrál na stejném místě a ve stejnou dobu o den později. V sérii o bronz prohrála Zora Olomouc se Slavii Praha 27:28. Sokol Písek porazil se skupině o záchranu HC Zlín 28:26.

Finále play-off

Sokol Poruba – Baník Most 24:23 (11:13) po sedmimetrových hodech

Začátek zápasu vyzněl lépe pro domácí celek, kdy se Porubě dařilo v útoku a výborné zákroky předváděla brankářka Doláková. Mezi 13. a 23. minutou zápasu domácí Sokol nevystřelil branku a naopak Most své příležitosti proměňoval. Po brance Súkenníkové v posledních sekundách poločasu šel do kabin za dvoubrankového vedení Baník.

Druhá půle byla podobné té první. Skóre se přelévalo a Most, i když si vybudoval opět čtyřbrankový náskok, vedení ztratil. Sokol zabojoval a ubránil i poslední útok Baníku. Následovaly sedmimetrové hody, do kterých hosté nevstoupili dobře, když Martina Weisenbilderová minula. Následně všechny exekutorky až do poslední série byly úspěšné. Úplnou tečku za sérií sedmiček udělala Markéta Doláková, jenž vykopla poslední pokus Petry Růčkové.

Nejlepší střelkyně: Kostelná 5, Šviráková, Rechtorisová po 4, Marčíková 4/2 – Weisenbilderová 5/2, Janoušková a Szarková po 4. Rozhodčí: Hájek, Macho. Sedmimetrové hody: 3/3 – 2/2. Vyloučení: 0:2. Diváci: 345. Stav série: 1:0.

Ľuboš Hudák, trenér Baníku Most: „Chci pogratulovat Porubě k vítězství, byl to těžký zápas. Věděli jsme, že Poruba je v domácím prostředí silná. Během zápasu jsme si vypracovali hned dvakrát čtyřbrankový náskok, který jsme ovšem nedokázali udržet. Šance jsme měli, abychom náskok navýšili, ale Poruba se vždy do zápasu vrátila. Bojovností a nasazením ten náskok smazala a závěr byl vyrovnaný až do posledního hvizdu. Naše hráčky musím také pochválit, i když jsme se nevyvarovali nějakých chyb jak v obraně tak v útoku.“

Ján Beňadik, trenér Sokola Poruba: „Jsme šťastní, že to dopadlo tak, jak jsme si představovali. Celý týden jsme se na tento duel chystali, a i když jsme byli my trenéři docela nervózní, děvčata byly úplně v pohodě. Jsem rád, že holky se na to nachystaly tak, že jsme byli v utkání celých šedesát minut. Úvod byl výborný, pak jsme sice polevili, když jsme to prostřídali a změnili obranu. Most nás tam trochu přehrál, kdy dal desetibrankovou šňůru a vývoj otočil. Pak jsme se vrátili k vysunuté obraně a to bylo podle mého názoru klíč k úspěchu a dobrá volba. Máme ještě nějaké věci, na kterých musíme zapracovat, ale eliminovali jsme druhou vlnu Mostu, kterou mají strašně silnou.“

O bronz

Zora Olomouc – Slavia Praha 27:28 (17:15)

K zisku bronzové medaile nakročily v Olomouci házenkářky Slavie Praha. Domácí házenkářky Zory Olomouc sice vykročily do souboje o cenný kov zvolna, když ale Pražanky vedly ve 20. minutě 13:10, přiložily Hanačky pod kotel a vedení překlopily na svou stranu, když poslední desetiminutovku prvního poločasu vyhrály 8:2 a do šatny si nesly dvouminutový náskok. Druhý poločas byl velmi vyrovnaný, třikrát se vedení překlopilo ze strany na stranu (18:17, 19:20, 22:25, 26:25), až se nakonec v dramatické koncovce ustálilo v minimální nutné hodnotě na straně Pražanek (27:28). Rozhodující osmadvacátou branku vsítila ze sedmimetrového hodu zkušená hrající trenérka Kateřina Keclíková.

Nejvíce branek: Salčáková K. 8/4, Růžičková 5, Dostálová a Kalová po 4 – Keclíková 8/2, Jonášová 6/1, Kordovská 5. Rozhodčí: Brózková, Pavelová. Sedmimetrové hody: 4/4 – 3/3. Vyloučení: 1:3. Diváci: 153.

Jan Bělka, trenér Zory Olomouc: „Holky dneska hrály s velkým nasazením, šlo vidět, že chtějí vyhrát, takže jim nemůžu nic vytknout. Slavia dala několik šťastných branek, které holky dnes srážely. Přesto hráčky ukázaly, že se dá hrát se všemi soupeři, musí se chtít. Byly tam i nějaké chybičky, které se nepískly v náš prospěch. Myslím si, že by to i změnilo utkání, ale nechci nějak hodnotit výkon rozhodčích. Třeba budeme mít štěstí příště my. Do dalšího zápasu provedeme nějaké změny. I když Slavia dnes získala první bod v sérii, stále věříme, že to třetí místo můžeme získat.“

Richard Řezáč, trenér Slavie Praha: „Zápas probíhal tak, jak jsme očekávali. Olomouc po delší odmlce postoupila do play-off a má chuť na medaili. Jsem proto rád, že jsme první těžké utkání zvládli, i když jsme museli otáčet nepříznivý stav skóre. Projevila se u nás zkušenost s takovými zápasy a v sérii vedeme 1:0. Děvčata bojovala po celou dobu a za to jim děkuji.“

O udržení

Sokol Písek – HC Zlín 28:26 (13:15)

Házenkářky Sokola Písek porazily ve svém předposledním zápase letošní sezóny HC Zlín 28:26. Příští týden se v přímém souboji s HC Veselí nad Moravou utkají o setrvání v interlize.

Házenkářky Zlína už mají účast v interlize pro příští sezónu jistou, zajížděly však ještě zakončit sezónu na palubovku Písku. Písečankám šlo naopak o všechno. Zvítězily, udržely naději na záchranu. Začátek utkání byl velmi vyrovnaný, minimální náskok se přeléval mezi soupeři ze strany na stranu, s psychologickou výhodou dvoubrankového vedení šly do kabin Zlíňanky. Ve druhé půli se sedm minut před koncem naopak domácí házenkářky chopily dvoubrankového vedení a to si pak udržely až do konce.

Nejvíce branek: Vrabcová 9, Součková 7, Malá 4, Benešová a Šichmanová po 2 – Tóthová 8, Sobieská 6, Novotná 3, Kolářová 3. Rozhodčí: Brůna, Halada. Sedmimetrové hody: 3/2 – 3/2. Vyloučení: 9:4. Diváků: 98.

Jan Slavík, trenér Sokola Písek: „Dramatické utkání se šťastným koncem pro nás. Musím hráčkám poděkovat za nasazení a bojovnost. V zápase jsme se chvílemi trápili, ale dokázali jsme se dotáhnout. V příštím zápase budeme bojovat naplno až do konce.“

Oldřich Novák, vedoucí družstva HC Zlín: „Chtěli jsme uhrát jiný výsledek, i když je rozhodnuto. Domácí jsme našimi chybami dostávali do šancí, které dokázali proměnit. Ale je také potřeba přiznat, že se hůře hledá motivace.“