23.5.2015 otevřeno: 2043 x

Baník Most porazil Sokol Poruba 32:18 a vyrovnal finále, slávistky berou bronz

Házenkářky Baníku Most zvítězily ve druhém utkání finálové série o titul mistryň republiky nad Sokolem Poruba 32:18 a vyrovnaly ji na 1:1. Rozhodující třetí zápas se hraje v neděli 24. května od 18.00 hodin opět v Mostu. Hráčky Slavia Praha získaly v domácím šampionátu bronzové medaile, když dnes porazily Zoru Olomouc 30:26 a celou sérii ovládly 2:0 na utkání.

Tým HC Veselí nad Moravou si uchoval interligovou příslušnost i pro příští sezonu. V posledním střetnutí tříčlenné skupiny o udržení porazil 31:21 Sokol Písek, který by měl soutěž opustit. Již dříve se zachránil celek HC Zlín. Nárok na start v příští interligové sezoně si vybojoval celkovým triumfem v první lize celek HC Plzeň. Český svaz házené může do společné soutěže se Slovenkami přihlásit až osm družstev, přihlášky musejí kluby podat do 28. května 2015.

Finále

Baník Most – Sokol Poruba 32:18 (19:10)

Domácí házenkářky v úvodním duelu ve vlastní hale dotahovaly ztrátu prvního zápasu o zlato z minulého týdne z Poruby, který prohrály 23:24 po sedmimetrových hodech. Do utkání vstoupily odvážněji, vedly 2:0 či 3:1, ale Porubanky během dvou minut skóre otočily. Vedly však jen jednou v tomto střetnutí. Od 12. minuty přibývaly góly více a rychleji na domácí straně skóre. Mostečanky o své výhře rozhodly do přestávky, v níž vedly o devět branek. I po ní svůj náskok navyšovaly až na konečných 14.

Poslední a rozhodující utkání české interligové sezony se hraje v neděli od 18.00 v Mostu. Vítězky nedělního utkání se stanou mistryněmi republiky. Domácí obhajují titul, Poruba svůj jediný získala v roce 2012.

Nejvíce branek: Szarková 7/1, Weisenbilderová 5, Súkenníková 4, Borovská 4/1 – Adámková 9/3, Šviráková, Kostelná po 3. Rozhodčí: Kavulič, Skružný. Sedmimetrové hody:  4/2 – 4/3. Vyloučení: 5:5. Diváci: 900. Stav série: 1:1.

Luboš Hudák, trenér Baníku Most: Na zápas jsme se připravovali celý týden. Poté, co jsme minulý týden nevyhráli, jsme nechtěli nic podcenit. Už jsem to říkal dříve, letošní model play-off je nešťastně nastavený. Dnes jsme to ale zvládli, hráli jsme výborně v obraně. Děvčata fantasticky makala, dařilo se nám eliminovat porubskou spolupráci spojek s pivotem. Přehráli jsme dnes Porubu ve všech směrech.“

Ján Beňadík, trenér Sokola Poruba: „Měli jsme pro dnešek nastavený nějaký cíl, který nám nevyšel, ale nic se neděje, bude se hrát ještě zítra.

Pravé křídlo Baníku Most Dominika Zachová se raduje se spoluhráčkami z výhry ve druhém finále nad Sokolem Poruba. | Foto: Alex Wipf

O bronz

Slavia Praha – Zora Olomouc 30:26 (17:12)

První gól druhého utkání o bronz vstřelila Olomoučanka Gebre Selassieová a bylo to jediné vedení hostujícího celku. Následně se spustil brankostroj slávistek, které v desáté minutě vedly 7:2, v 18. minutě navýšily svůj náskok na rekordních osm gólů. Ten zopakovaly ještě v půlce druhého poločasu. Olomoucké hráčky závěr utkání ještě zdramatizovaly, když se tři minuty před koncem řádné hrací doby přiblížily na dostřel dvou branek. Domácí vzápětí kontrovaly a svůj náskok i vítězství potvrdily. Slávistky převzaly od prezidenta Českého svazu házené Aleše Pospíšila bronzové medaile.

Nejvíce branek: Rajnohová, Stellnerová po 7, Keclíková 4/3 – Dostálová 4, Kubáčková 4/1, Berová, Gebre Selassieová po 3, Růžičková 3/1. Rozhodčí: Nezbeda, Zelenka. Sedmimetrové hody:  4/4 – 2/2. Vyloučení: 1:0. Diváci: 150. Konečný stav série: 2:0.

Richard Řezáč, asistent trenérky Slavie Praha: Po prvním velmi vyrovnaném utkání jsme věděli, že Olomouc umí dobře zahrát, na což jsme si dali pozor. Do utkání jsme vstoupili aktivně. Dobře jsme bránili a v útoku jsme se soustředili, abychom dali branky, které by nám zajistily náskok. To se podařilo a v prvním poločase jsme si vytvořili až osmibrankový náskok. V dnešním utkání byla k vidění spousta chyb. Hodně nás podržela brankářka. Škoda, že jsme nezvládli sérii s Porubou, ale každá získaná medaile je úspěchem a já holkám moc děkuji za odvedenou práci v této sezóně.

Jan Bělka, trenér Zory Olomouc: Do utkání jsme vstoupili ustrašeně a dělali jsme chyby, z nichž jsme se z prvního utkání nepoučili a Slavia to bez milosti trestala. Bohužel nám nevyšel ani vstup do druhé půle a po deseti minutách to bylo opět o osm gólů. Začali jsme hrát až v samotném závěru utkání, kdy se velká ztráta hodně těžko maže, zvlášť když hrajeme proti Slavii, která má zkušenosti v bojích o medaile. Samozřejmě soupeřům gratuluji ke zisku bronzu.

Slavia Praha – bronzový tým házenkářského mistrovství 2014-2015.

O udržení

HC Veselí nad Moravou – Sokol Písek 32:21 (13:11)

Zápas o setrvání s interlize i pro příští sezonu vyšel lépe domácím hráčkám, které vedly od třetí minuty a ani jednou nedovolily soupeřkám z Písku vyrovnat. Veselí nad Moravou se společně s HC Zlín udrželo v interlize. O osudu Písku se rozhodne do konce měsíce.

Nejvíce branek: Gajdošíková 7/2, Jandásková, Slováková 5, Vysloužilová 5/2 – Součková 8, Vrabcová 6/4, Šichmanová 3. Rozhodčí: Králíček, Letev. Sedmimetrové hody:  5/4 – 4/4. Vyloučení: 3:4. Diváci: 300.

Jiří Zerzáň, trenér HC Veselí nad Moravou: „Mise je splněna. Když jsem před třemi měsíci Veselí přebíral, tak to bylo proto, abych ho zachránil v interlize. Nyní končím. Žaneta Stojarová nás dnes opravdu podržela, ale to nebyl hlavní důvod naší výhry. Nasadili jsme totiž účinnou osobku na Vrabcovou a Písek na to nedokázal reagovat.“

Jan Slavík, trenér Sokol Písek: Nezachytili jsme nástupy do poločasů. Měli jsme velké problémy s domácí brankařkou Stojarovou, která se předvedla ve výborné formě. Jako trenér končím. Byl jsem v interlize čtyři roky a potřebuji pauzu.