23.1.2016 otevřeno: 1292 x

Plzeňanky v odvetě prvního kola porazily Písek a poskočily v tabulce o příčku vzhůru

Pět zápasů 14. kola interligy bylo odehráno v sobotu v podvečer. Hned na úvod interligového víkendu si dva cenné body připsaly házenkářky Plzně, které v souboji celků z dolních pater tabulky porazily Písek 22:18. Roli favorita pak zvládly jak Porubanky v Prešově, tak Michalovečanky v Olomouci, když oba celky na palubovkách svých soupeřů zvítězily více než desetibrankovým rozdílem.

WHIL - 14. kolo

HC Plzeň – Sokol Písek 22:18 (12:6)

V prvním soutěžním kole sezóny 2015/2016 se Písek a Plzeň o body ve vzájemném měření rozdělily, v odvetě už si plný bodový zisk ze zápasu odnášel interligový nováček HC Plzeň. Mladý západočeský celek vybojoval historicky druhou interligovou výhru a pro body si dokráčel poměrně suverénně. Házenkářky Sokola Písek se do vedení dostaly v zápase pouze jednou a to v úvodní minutě po trefě Kovářové (0:1), krátce na to ale domácí vyrovnaly a od té doby už tahaly za delší konec. Ve 12. minutě vedly Plzeňanky 6:3 a trenér Ondřej Václavek bral pro Písek oddechový čas. Ani pak se ale Písecké střelkyně nedostaly do tempa a do šaten si domácí házenkářky nesly o přestávce už šestibrankový náskok. Ve druhé půli Písečanky manko zkorigovaly na rozdíl čtyř branek, blíž si je ale Plzeň i zásluhou dobře chytající Vidršperkové k tělu dlouho nepouštěla. Až tři minuty před koncem to po trefě Svobodové bylo o tři (18:15), závěr ale opět patřil Plzni. Domácí si rychle vzaly zpět pětibrankové vedení a utkání v poklidu dovedly do vítězného konce.

Nejvíce branek: Sedláčková 7, Pešičková 5/1, Šelaisová 3, Rumlová 3 – Svobodová 9/1, Kovářová 3, Bullová 2, Kozáková 2. Rozhodčí: Brůna, Halada. Sedmimetrové hody: 1/1 – 2/1. Vyloučení: 4:6. Diváci: 420.

Libuše Škvařilová, trenérka HC Plzeň: „Jsem šťastná za dnešní vítězství. Chyb bylo v zápase hodně, ale ty já teď nechci rozebírat. Mrzí mě, že mladá děvčata z našeho týmu nesplňují má očekávání, ale to časem přijde. Dnes jsem šťastná za dva body a děkuji divákům, že dorazili v tak hojném počtu.“

Ondřej Václavek, trenér Sokola Písek: „V první řadě bych chtěl pogratulovat domácím k zisku dvou bodů. Z naší strany přišel nepochopitelný zkrat a pravděpodobně jsme si nezasloužili vyhrát."

Bemaco Prešov – Sokol Poruba 12:24 (5:9)

Jen velmi málo branek viděli v prvním poločase diváci v Prešově, kam přijely o body ze 14. kola interligy bojovat házenkářky Sokola Poruba. Prvních patnáct minut bylo skóre maximálně vyrovnané, ve druhé patnáctiminutovce zápasu se ale domácí ne a ne prosadit. Do sítě Porubanek dostaly Prešovanky mezi 15. a 30. minutou zápasu jen jediný ze svých střeleckých pokusů, a přestože střelkyně Poruby také jen pomalu přidávaly úspěšné střely na konto svého celku, vstupovaly Ostravanky do druhého poločasu se čtyřbrankovým náskokem (5:9). Druhý poločas už byl zcela v režii Poruby. Hostující celek rychle navyšoval svůj náskok a deset minut před koncem zápasu vedl už desetibrankovým rozdílem (9:19). V závěru pak Rechtorisová s Chovancovou stvrdily vysokou výhru hostujícího celku navýšením rozdílu na dvanáct gólů (12:24).

Nejvíce branek: Gajdošová 3, Čirčová 3, Fuleková 3 – Rechtorisová 6/2, Minarčíková 5, Kostelná 4, Ryšánková 4. Rozhodčí: Gedeoon, Paľovčák. Sedmimetrové hody: 2/0 – 3/2. Vyloučení: 4:5. Diváci: 100.

Jan Beňadik, tréner Sokola Poruba: "Myslím si, že dnes jsme splnili svou povinnost, navíc jsme zapojili všechny holky. Začali jsme s těmi méně zkušenými a prohrávali jsme, navíc se nám dvě holky zranily. Ale život jde dál, ve středu hrajeme znovu."

Zora Olomouc – Iuventa Michalovce 23:35 (12:17)

Roli favorita zvládly v Olomouci házenkářky Iuventy Michalovce. V zápase 14. kola si připsaly čtrnáctou ligovou výhru a jako první v této sezóně zdolaly nedobytnou tvrz házenkářek olomoucké Zory. Domácí házenkářky držely krok prvních patnáct minut do stavu 7:8. Potom se roztočil brankostroj Iuventy naplno a před přestávkou už vedly házenkářky slovenského celku o pět gólů. Dobře nabito měly Michalovečanky i ve druhém poločase. Hanačky sice odpovídaly, střelecké tempo jejich soupeřek však bylo dvojnásobné a do poslední desetiminutovky zápasu tak Iuventa vstupovala s desetibrankovým náskokem (20:30). Domácí házenkářky bojovaly o korekci manka do posledních minut, i tak ale byly v závěru střelecky úspěšnější opět hráčky Michalovců. Rychlý přechod do útoku zdobil hru slovenského celku po celou dobu zápasu a i v závěru byl jedním z prostředků, kterým Michalovečanky navýšily rozdíl ve skóre na konečných dvanáct gólů. Do zápisu střelkyň se tentokrát zapsala na straně Iuventy i brankářka Medvěďová.

Nejvíce branek: Růžičková 5/1, Gebre Selassie 5, Hvostaľová 4/1 – Fiľková 8/2, Chernová 5, Wollingerová 5. Rozhodčí: Fukala, Mohyla. Sedmimetrové hody: 5/2 – 2/2. Vyloučení: 2:8 (ČK Kucher, Chernova). Diváci: 150.

Jan Bělka, trenér Zory Olomouc: "Chtěli jsme uhrát lepší výsledek, ale soupeř patří mezi špičku, přestože má náročný program a hraje evropské poháry. Hráčky jsou na jiné úrovni, herní rozdíl odpovídal rozdílu třinácti gólů. Kladně hodnotím to, že jsme se dokázali dostat do střeleckých příležitostí. Předvedená hra dopředu byla mnohem lepší než se Zlínem. Škoda neproměněných sedmiček, na konci poločasu to mohlo být o tři branky, druhá půle by tak mohla mít jiný náboj, ale myslím si, že by nás stejně postupně přehráli, navíc jim výborně zachytala brankářka. Snažil jsem se protočit co nejvíce hráček, aby si vyzkoušely náročné utkání. Zároveň jsem chtěl pošetřit některé holky, protože nás čekají důležité zápasy ve středu a pak v sobotu. Další utkání jsou klíčová, musíme vyhrát a získat čtyři body."

Slovan Duslo Šaľa – SHK Veselí nad Moravou 27:20 (14:11)

Slovenský celek se z bodů radoval i v souboji mezi Duslem Šaľa a Veselím nad Moravou. Domácí celek zaskočil Moravanky hned v úvodu třemi svižnými trefami a rychle nabytým tříbrankovým náskokem (4:1). Veselanky se sice rychle rozkoukaly, úvodní manko se jim však až do přestávky nepodařilo umazat, naopak na rozdíl šesti branek už v 18. minutě zvyšovala Bahylová. V samotném závěru první třicetiminutovky se korekce na rozdíl tří tref zdařila Šustkové, ovšem hned v úvodu druhé půle si pětibrankové vedení vzaly Slovenky zpět (18:13). Potom se hra vyrovnala, domácí si ale udržovaly bezpečný odstup. V samotném závěru zápasu pak domácí házenkářky nasypaly do sítě Veselí v rychlém sledu čtyři střely, na které našly Veselanky odpověď jen jedenkrát a z utkání tak odešly poraženy sedmibrankovým rozdílem 20:27.

Nejvíce branek: Klučková 7/4, Bahýlová 4, Pócsíková 4 – Šustková 7/2, Olšovská 4, Romanová 3. Rozhodčí: Brunovský, Čanda. Sedmimetrové hody: 4/4 – 3/2. Vyloučení: 1:4. Diváci: 500.

Radim Pernický, trenér SHK Veselí nad Moravou: "Gratuluji soupeři k výhře. My jsme jim k tomu přispěli nedisciplinovaností osmnácti technických chyb je taky dost."

ŠKP Bratislava – HC Zlín 23:26 (15:15)

O body v souboji s posledním celkem interligové tabulky musely Zlíňanky, papírový favorit zápasu, těžce zabojovat. V prvním poločase to bylo jako na houpačce, domácí celek se několikrát držel dvoubrankové vedení (4:2, 12:11), Zlínu se podařilo také opakovaně překlopit náskok na svou stranu (4:6, 6:9). Alespoň vyrovnané poločasové skóre však musely přece jen zachraňovat Moravanky z ruky zimní posily Birkušové (15:14, 15:15). I po návratu ze šaten vykročily na palubovku lépe Bratislavanky (18:17, 20:19), manko musely zase dotahovat házenkářky Zlína. Definitivně na svou stranu strhly Zlíňanky vedení až ve 48. minutě a už se ho nepustily. Zápas byl napínavý až do posledních minut, Bratislavanky s nasazením bojovaly o důležité body, které měly po většinu zápasu na dosah. Nakonec si však vítězství z utkání přece jen odnesly Zlíňanky, které tak co do počtu bodů srovnaly krok s Olomoucí.

Nejvíce branek: Szabó 6, Trunková 4, Schwarzová 3 – Birkušová 8, Brandová 4, Kolářová 3. Rozhodčí: Dvorský, Karlubík. Sedmimetrové hody: 2/2 – 5/2. Vyloučení: 5:6. Diváci: 100.

Peter Sabadka, trenér HC Zlín: "Zlepšili jsme ve druhém poločase hru v obraně a společně s naší brankářkou jsme dokázali v závěru urvat zápas pro nás, když jsme uskočili na rozdíl čtyř branek."