25.3.2016 otevřeno: 890 x

Porubanky deklasovaly Bratislavu, zvítězily rozdílem dvaadvaceti branek

Házenkářky Sokola Poruba převálcovaly tým ŠKP Bratislava v souboji 22. kola WHIL, v utkání zvítězily poměrem 34:12. Dalších pět zápasů je na programu v sobotu, mezi nimi nejvíce pozornosti poutá šlágr kola - souboj o průběžné vedení interligové tabulky mezi Baníkem Most a Iuventou Michalovce.

WHIL - 22. kolo

Sokol Poruba – ŠKP Bratislava 34:12 (21:3)

Střeleckou exhibici svého týmu sledovali v pátek večer v Ostravě fanoušci Sokola Poruba. Už v prvním poločase Porubanky na hřišti jednoznačně dominovaly, povolily Slovenkám jen tři branky a vedly téměř dvacetibrankovým rozdílem (21:3). Ani ve druhém poločase nepolevily domácí házenkářky na tempu. Střelecky úspěšnější než v prvním poločase sice házenkářky Bratislavy byly, přesto jejich ztráta stále narůstala. Na hřišti se postupně vystřídala celá lavička Poruby a vedení Poruby se navýšilo na dvaadvacet gólů. Porubanky tak po prohře ve finále Českého poháru znovu naskočily na vítěznou vlnu a po dvou bodech za vítězství 34:12 znovu naskočila do bojů o interligové medaile.

Nejvíce branek: Ryšánková 6/1, Očadlíková 6, Konečná 3, Chovancová 3, Janošová 3/1 – Schwarzová 2/1, Ižová 2, Vaninová 2, Marčeková 2. Rozhodčí: Kosa, Švidernoch. Sedmimetrové hody: 5/2 – 2/1. Vyloučení: 0:6. Diváci: 125.

Jan Beňadik, trenér Sokola Poruba: „První poločas byl z naší strany dobrý. Hráli jsme koncentrovaně a pozorně, což jsme chtěli vydržet celý zápas. Po přestávce to už ale z naší strany tak dobré nebylo, polevili jsme v obraně a udělali snad deset technických chyb. V tomto zápase se nic nestalo, ale s kvalitnějšími soupeři se nám to vymstí. Holkám spadla koncentrace a hráli, jako by o nic nešlo. S tím jsem nespokojený a rozhodně si to rozebereme. Během druhého poločasu jsem ale nechtěl moc do zápasů zasahovat. Nevím, jestli je účelem, abych holkám po středeční pohárové porážce čistil žaludky. Zvolím raději jiný výstup. Ale není to pro nás celkově z toho utkání, bohužel, dobrý výstup."

Juraj Fogarassy, trenér ŠKP Bratislava: „Přijeli jsme bez šesti hráček základní sestavy. Hráli jsme bez pivotky. Výkon byl hrozný, domácí celek nás ve druhém poločase šetřil, protože konečný výsledek mohl být ještě horší."

Dalších pět interligových zápasů je na programu v sobotu odpoledne. Už ve dvě hodiny se utkají házenkářky HC Plzeň se soupeřkami ze Slavie Praha. Čelo tabulky je velmi vyrovnané a Slavia má v souboji s předposledním celkem příležitost hlasitě promluvit do souboje o interligový titul, v zápase je se soupiskou nabitou reprezentačními jmény jasným favoritem. „Holky se už na zápas těší, vždyť jsme měsíc nehrály. Jsem i z tohoto důvodu přesvědčena, že nějaké podcenění protivníka z naší strany nehrozí. Jedeme do Plzně vyhrát," vyhlíží k sobotnímu zápasu trenérka Slavie Praha Petr Vítková.

O průběžné vedení v interligové tabulce se v přímém souboji utkají házenkářky Baníku Most ve šlágru kola s týmem Iuventy Michalovce. „Po středečním finále Českého poháru máme krátký čas pro přípravu na šlágr s Michalovcemi. Před pohárovým finále s Porubou byl pro nás nabitý program nevýhodou, ale zisk pohárové trofeje nás katapultovou na vítěznou vlnu. A to je teď jedna z našich největších výhod. Dalších z nich je domácí prostředí a nejlepší fanoušci, kteří nás poženou vpřed. Máme tak velkou motivaci soupeři vrátit naši prohru u nich. Kromě dlouhodobě zraněné Dominiky Zachové jsme kompletní. Iuventa je velmi silný soupeř, ale my si věříme a na zápas se těšíme,“ hlásí před utkáním z Mostu trenér Peter Dávid.

Házenkářky Baníku Most ve středu vybojovaly třetí celkové vítězství v Českém poháru. | Foto: Alex Wipf

Poslední tým tabulky interligy Sokol Písek uvítá doma házenkářky Zory Olomouc. Hanačky jsou s jednadvaceti body průběžně sedmé, vítězství v Písku by mohlo Olomouci zařídit jistotu účasti v play-off a bojích o medaile. Písek má ale před zápasem také silnou motivaci dosáhnout na body. Je jasné, že Jihoešky už budou hrát v nadstavbové části o záchranu, musí si však zajistit co nejlepší výchozí pozici, tedy v ideálním případě získat o bod více než Plzeň, která má s Pískem lepší výsledek vzájemných utkání. V souboji s favorizovanou Olomoucí tak budou mít Písečanky opravdu dobrý důvod, proč bránit domácí síť před útokem Hanaček.

Podobný význam bude mít sobotní duel i pro házenkářky Zlína. Regionální derby sehrají na palubovce Veselí nad Moravou místní Panenky s házenkářkami Zlína. Aktuální tabulkoví sousedé se zpravidla utkávají v soubojích, které se těší dobré divácké kulise a vzhledem k regionální provázanosti obou celků mají obvykle i pro hráčky zvláštní náboj. V prvním vzájemném souboji zvítězily Zlíňanky 22:18, teď chtějí vítězství zopakovat. Posledním utkáním kola je slovenský duel mezi Bemacem Prešov a Slávií Partizánske.