9.4.2016 otevřeno: 1974 x

Olomouc prohrála ve Veselí, na postupovou příčku pro play-off tak poskočil Zlín

Nic ještě není rozhodnuto v otázce čtvrtého účastnického místa v českém play-off. O šanci bojovat o medaile se perou házenkářky Zory Olomouc, Zlína a po dnešní výhře odhodlaně také hráčky Veselí nad Moravou. Roli favorita naopak zvládly celky Baníku Most a Slavie Praha, neklopýtl ani suverén z Michalovců. Bez bodů je v tomto kole naopak Sokol Poruba.

WHIL – 24. kolo

Sokol Písek – Slavia Praha 22:34 (9:12)

Házenkářky Slavie Praha dostály roli favorita a dál si v tabulce drží náskok před průběžně třetím Baníkem Most. V sobotu odpoledne jednoznačně přestřílely Slavistky tým Sokola Písek. První poločas byl ještě poměrně vyrovnaný a domácí házenkářky se držely v tříbrankovém dostřelu za soupeřem, na začátku druhé půle se ale roztočil brankostroj Pražanek do vyšších obrátek a ve 40. minutě zápasu vedly už házenkářsky hostujícího celku v Písku rozdílem deseti gólů 11:22. Bezpečný odstup si pak udržovaly až do závěru, přičemž prostor dostala většina hráček slavistické soupisky.

Nejvíce branek: Kovářová 9/2, Palasová 4/2, Michková 3 – Malá 7, Kutlvašrová 5/1, Galušková 3/1. Rozhodčí: Nezbeda, Zelenka. Sedmimetrové hody: 5/4 – 3/3. Vyloučení: 1:2. Diváci: 235.

Šárka Reisová, asistentka trenéra Sokola Písek: „Nejprve chci pogratulovat vítěznému týmu. Z naší strany musím říct, že jsme věděly, že přijede kvalitní soupeř a chtěly jsme především odvrátit drtivou porážku na Slavii. I dnes jsme trpěly na „hluché pasáže“, ve kterých jsme se nedokázaly prosadit. Ve druhém poločase nás trápila střelba a proměňování vyložených šancí. Musím pochválit hráčky, že zápas dohrály se vztyčenou hlavou.“

Petra Vítková, trenérka Slavie Praha: „Jsem ráda, že jsme získaly dva body, pro které jsme přijely. Na marodce máme tři hráčky. Jsem ráda, že jsme si vyzkoušely něco do play-off. Ve druhém poločase jsme zlepšily obranu a vytvořily jsme si rozhodující náskok. Ke konci se zase rozstřílela Kovářová a naše obrana nebyla tak jistá. Jsem ráda za dva body, že si všechny hráčky zahrály a nikdo další se nezranil.“

SHK Veselí nad Moravou – Zora Olomouc 26:22 (11:13)

Utkání obratů sledovali diváci v hale ve Veselí nad Moravou. Domácí házenkářky se nejprve v úvodu zápasu ujaly vedení (4:3), po zbytek první třicetiminutovky ale za soupeřkami zaostávaly a o poločase s Hanačkami prohrávaly dvoubrankovým rozdílem. Hned na začátku druhého poločasu však Veselanky Zoru zaskočily. Rychle vyrovnaly (13:13) a vzápětí se chopily tříbrankového vedení 16:13. Na tento obrat už Hanačky nedokázaly zareagovat, naopak jejich ztráta narůstala a v 53. minutě prohrávaly 17:23. Až v závěru zápasu se Hvostaľová se Ždánskou postaraly alespoň o kosmetickou korekci skóre, přesto odešly Olomoučanky z utkání poraženy a zkomplikovaly si tak cestu k účasti v play-off. K vítězství prostřílela Veselí především kanonýrka Olšovská, autorka čtrnácti branek v utkání.

Nejvíce branek: Olšovská 14/7, Šustková 5, Vargová 4 – Kubáčková 8, Fryčáková T. 4, Gebre Selassie 3. Rozhodčí: Hanák, Pavlíček. Sedmimetrové hody: 8/7 – 1/1. Vyloučení: 4:4. Diváci: 420.

Trenér Slavomír Varga, trenér SHK Veselí nad Moravou: „Chci ocenit výkon soupeře, kterému šlo o hodně. Nebylo to jednoduché hrát pod takovým tlakem, v tom jsme my měli v tomto lehčí úlohu. Zápas byl korektní. Chtěl bych opět pochválit děvčata za přístup a výkon, myslím si, že se nám povedlo navázat na předchozí výkony a dokázali jsme, že to není náhodný jednozápasový nebo dvouzápasový nárůst formy, chtěli bychom ve výkonech pokračovat a zlepšovat ve zbytku sezony.”

Jan Bělka, trenér Zory Olomouc: „Gratuluji domácímu týmu k vítězství a my jsme se víceméně drželi v souboji dobře. První poločas byl z naší strany docela dobrý, plnili jsme úkoly, které jsme si stanovili. Bohužel nám nevyšel začátek druhé půle, prvních deset minut, což bylo klíčové a domácímu týmu pomohla výměna brankářek, kdy nás jejich brankářka vychytala opravdu v jasných brankových příležitostech. To byly klíčové momenty. S nasazením můžu být spokojený, hráčkám můžu vytknout jen střelbu.”

Bemaco Prešov – HC Zlín 17:23 (4:10)

Házenkářky Zlína dominovaly na hřišti především v prvním poločase, kdy si rychle vypracovaly výrazný náskok a do druhé půle si nesly šestibrankové vedení. Ve druhé půli se hra vyrovnala, Zlíňanky si však bezpečně udržovaly výrazný náskok a šestibrankové manko Prešovanky nedokázaly za celých třicet minut zkorigovat. Zlín tak z Prešova veze důležité dva body, které jej alespoň do příštího týdne posunou v tabulce na místo zajišťující účast v play-off.

Nejvíce branek: Šutranová 5, Babúková 4, Gajdošová 2 – Birkušová 6, Kříčková 4, Brzósková 4. Rozhodčí: Gedeon, Palovčák. Sedmimetrové hody: 2/0 – 1/0. Vyloučení: 2:5 (ČK Andrýsková).

Baník Most – ŠKP Bratislava 39:17 (22:10)

Házenkářky Baníku Most dostály zcela bezpečně roli papírového favorita a v zápase s Bratislavou předvedly střeleckou exhibici. Před nepříjemnou čtyřicetibrankovou náloží zachránil bratislavský tým závěrečný hvizd rozhodčích. Slovenský tým trápí rozsáhlá marodka, do Mostu přijel s jedenácti hráčkami, v seniorském týmu zaskakovaly dorostenky. Na druhé straně se na hřišti vystřídala kompletní lavička Černých andělů. Už na konci prvního poločasu prohrávaly Slovenky v Mostě o dvanáct branek a domů odjíždí s dvaadvacetibrankovou porážkou.

Peter Dávid, trenér Baníku Most: „Dnešní zápas pro nás byl v podstatě příprava na Slavii. Na začátku jsme působili unaveným dojmem. Snažili jsme se, aby se do utkání zapojila celá střídačka, bohužel Bratislava nás dnes moc neprověřila, výsledek byl jasný."

Juraj Fogarassy, trenér ŠKP Bratislava: „Dnes tu není moc co hodnotit, přijeli jsme bez deseti hráček a s pěti kadetkami, což jsou hráčky do sedmnácti let. Jsme rádi, že jsme zápas odehráli tak, jak jsme ho odehráli. Soupeř byl minimálně o 2 třídy lepší a za ten výsledek můžeme být v podstatě spokojeni."

Sokol Poruba – Dusľo Šaľa 19:22 (10:13)

Jediným z nejlepší trojice českých týmů, který si z 24. kola neodnáší body, jsou házenkářky Sokola Poruba. Už v prvním poločase se Šaľanky v Ostravě chopily vedení, ve 24. minutě dokonce dělilo oba celky šest branek. Před přestávkou sice Porubanky ztrátu stáhly, přesto do druhého poločasu vstupovaly za stavu 10:13 ve prospěch Slovenek. Poruba ale o body odhodlaně bojovala, ve 41. minutě bylo vyrovnáno na 15:15, závěr zápasu ale znovu patřil Šaľe. Ta si rychle vzala zpět minimální náskok, který v závěru zvedla na konečný tříbrankový rozdíl.

Nejvíce branek: Marčíková 5/2, Minarčíková 4, Ryšánková 4 – Klučková 8/1, Pócsíková 4/1, Rácková 2. Rozhodčí: Bečička, Bubeníček. Sedmimetrové hody: 4/2 – 5/4. Vyloučení: 1:3.

Ján Beňadík, trenér Sokola Poruba: „Gratuluji hostům k důležitým dvěma bodům, které potřebuje do dalších slovneskch bojů. Na utkání měly vliv hlavně momenty v úvodu zápasu, kdy jsme měli spoustu neproměněných šancí, soupeřkám vyšlo několik snadných dorážek a ztráta naskočila. Po přestávce jsme se do hry dostali, zápas jsme stáhli, ale pak se nám nepovedlo se zápasem už nic udělat. Lenku Roháčkovou je třeba pochválit, stejně jako na Slavii podala výborný výkon. Ale pokud to v útoku nevyřešíme lépe, tak nemůžeme pomýšlet na lepší výsledky. Musíme zapracovat na koncovce, protože máme tady velké výpadky a táhne se to s námi už delší dobu. Je to asi i trošku v hlavách, protože jsme v utkání už neměli o co hrát. Musíme náš výkon zejména v útoku dát co nejrychleji dopořádku.“

Slavia Partizánske – Iuventa Michalovce 22:30 (12:16)