29.8.2016 otevřeno: 1226 x

Baník Most veze z Německa osmé místo, v Olomouci vyhrály potřetí v řadě Šaľanky

Interligové týmy mají za sebou poslední víkend, který mohly využít k finální přípravě před ostrým startem soutěže. Už příští víkend totiž sedm českých družstev vykročí do dalšího interligového ročníku. Jak vypadal v českých klubech závěr přípravy?

Černí andělé odcestovali na víkend do německého Oldenburgu, kde se zúčastnili kvalitně obsazeného házenkářského turnaje žen. V silné konkurenci německých, dánských a polských týmů nakonec českému mistrovi patřila osmá příčka, tedy poslední místo. „Po dobrém vstupu do turnaje nás zastihl útlum, ze kterého jsme se nedokázali vzpamatovat. První zápas proti polskému týmu Pogon Baltica Stettin jsme měli pod kontrolou a udržovali si vícebrankové vedení, i když tomu konečný výsledek 23:21 pro nás příliš neodpovídá. Druhý zápas ve skupině, který byl proti kvalitnímu celku Buxtehuder SV, pro nás zkraje vypadal nadějně, ale pak soupeř přidal na důraze a strhl vedení na svou stranu. Děvčata však bojovala až do konce, což v konečném výsledku znamenalo dělbu bodů za remízu 18:18. Po těchto dvou zápasech, kdy směrem k naší hře byly velmi lichotivé ohlasy, by nikdo nevěřil, jak se náš herní projev může dále změnit,“ ohlížel se za výkonem svých svěřenek trenér Baníku Most Peter Dávid. „K poslednímu zápasu ve skupině jsme nastoupili proti dalšímu bundesligovému týmu HSG Blomberg-Lippe. Před tímto zápasem jsem věřil v náš bodový zisk, který by nás posunul do nedělního klání o medailové umístění. Ale bohužel. Zápas skončil naší prohrou 16:18. Větší důraz, dynamika a především hra jedna na jednu právem poslaly do první čtyřky našeho německého soupeře. O páté místo na turnaji jsme se hodlali poprat, ale dánský soupeř Skanderborg Handball byl proti. Byl vyhecovanější a opět především rychlejší. Naše kombinační hra opět prohrávala s dynamikou a důrazem soupeře a zápas skončil naší prohrou 19:22. Po slibném úvodu z turnaje na nás nakonec čeká boj o celkové 7. místo na turnaji, ve kterém nám byly soupeřem zklamané házenkářky domácího celku VfL Oldenburg, které o svůj větší úspěch – stejně jako my – přišly v posledním sobotním zápase. Naše střelecká impotence – 3 branky za 24 minut – pro nás ale znamenala prohru 11:16 a na turnaji obsazujeme celkové 8. místo. Před pohárem EHF to pro nás byla vynikající zkušenost se zahraniční házenou. Někdy to byly jen drobné střípky, které náš tým dělily od úspěchu. Vždyť jsme dokázali sebrat bod vítězi celého turnaje – týmu Buxtehuder SV. Každopádně takto nastavené zrcadlo nás v evropské házené posune jistě dále,” dodal Dávid.

Výsledky turnaje najdete zde.

Iveta Matoušková v dresu Most v souboji proti německému Oldenburgu.

Česká reprezentantka Veronika Malá v dresu Oldenburgu.

Tým Zory Olomouc hostil o víkendu už 58. ročník Poháru míru. Tradiční turnaj ženských špičkových týmů už potřetí v řadě opanovaly házenkářky Šaľy. Druhá příčka patřila litevskému ACME Žalgiria Kaunas, třetí skončily Polky z Olimia Beskid Nowy Sacz. Domácí Olomoučanky skončily čtvrté. „V posledních dvou utkáních nejprve nastoupilo polské družstva Olimpia Beskid Nowy Sącz proti favorizovanému Duslo Šaľa. Po jednoznačném průběhu prvního poločasu, který Slovenky vyhrály 11:15 se po změně stran prvních patnáct minut hrála vyrovnaná házená a Šaľa si udržovala bezpečný pětibrankový rozdíl. Stačily však dvě minuty nepozornosti a Polky třemi brankami v řadě snížily na dvoubrankový rozdíl (21:23). Favorit však drama nepřipustil, zásluhou zejména střelecky disponované Karin Bujnochové opět navýšil své vedení a zápas dovedl do konečného výsledku, kterým byl tříbrankový rozdíl. Ve druhém a posledním zápase turnaje nastoupilo domácí družstvo proti litevskému mistrovi s cílem napravit si reputaci a alespoň v posledním utkání si připsat bodový zisk. Vyrovnanou hru i výsledek se ale děvčatům dařilo držet pouze prvních deset minut, tedy do stavu 4:5, soupeř se ale čtyřmi brankami v řadě odpoutal na pětibrankový rozdíl a do konce poločasu navýšil své vedení na šestibrankový rozdíl 8:14. Ani druhý poločas neskýtal pro domácí příznivce moc příjemný zážitek. Soupeř byl stále víc aktivnější, dařilo se mu zakončování svých akcí, které na druhé straně ze strany domácích končily buď daleko vedle branky, nebo je likvidovala výborná zkušená reprezentační brankařka Litvy Amanda Vareikienė. Rozdíl branek stále narůstal ve prospěch Žalgirisu, až v 19. minutě dosáhl devíti branek (14:23). Závěrečných deset minut už se hrála vyrovnaná hra, domácím se ale podařilo rozdíl snížit jen na konečný šestibrankový rozdíl,“ hodnotili zástupci klubu průběh závěrečného dne turnaje na webu Zory Olomouc.

Tým Slavie Praha na turnaji Venus Cup ve Francii.

Slavistky sbíraly o víkendu zkušenosti ve Francii. Na turnaji Venus Cup obsadily také poslední, čtvrtou příčku v konkurenci týmů Cercle Dijon Bourgogne, Brest Bretagne Handball a ESBF Handball. Posledním soupeřem Slavistek na turnaji byl kvalitní tým Brestu Bretagne. „Holky daly do zápasu vše, bojovaly a to vedlo ke skvělému výkonu v prvním poločase, kdy jsme dokázali Brest dostat pod tlak a vyhráli 10:13. Bohužel ve druhém poločase jsme již nedokázali navázat na tak dobrý výkon celého týmu a Brest se zvedl. To nás dostalo ke konečnému výsledku 30:24 ve prospěch Brestu. Turnaj je za námi, ale hodnotíme ho pozitivně. Srovnali jsme síly se špičkovými francouzskými týmy a jen tyto těžké zápasy nás mohou posunout dál a dobře připravit na náročné souboje, které nás v sezoně čekají,“ hodnotilo výkon hráček vedení týmu Slavie Praha.

Připravovaly se i házenkářky Zlína, které se v pátek v Hodoníně poměřily s týmem MGA Fivers Wien. Zlíňanky zvítězily poměrem 30:26 (14:12). „Po celou dobu zápasu byly na palubovce dominantnější právě naše holky, ale jde jen o přípravu. Příští týden v sobotu 3. září to už bude v Trenčíně naostro,“ hlásí na konci přípravy vedení týmu. Házenkářky Sokola Poruba sehrály ve čtvrtek dva přípravné zápasy v Polsku, kde se střetly s týmy Ruch Chorzow a Jelenia Góra. A svěřenkyně trenéra Petera Olšavského oba zápasy vyhrály, když Chorzow porazily 29:16 a celek Jelenia Góra 23:22.

Dva zápasy dnes odehrály na tříčlenném turnaji ve slovenském Trenčíně házenkářky SHK Veselí nad Moravou. Utkaly se na něm opět s týmy Trenčína a Partizánského. Zatímco s pořádajícím celkem se utkaly podruhé a opět vyhrály, s Partizánským v krátkém sledu hrály už potřetí a po remíze a výhře si tentokrát připsaly na své konto porážku. Turnaj vyhrálo Partizánske, které po vítězství nad Veselím dokázalo o branku přestřílet Trenčín.

Házenkářky Písku o víkendu bojovaly na turnaji v Otrokovicích proti týmům slovenské 1. ligy Sportu Hlohovec a Ferplast Nesvady a také loňskému vítězi české 1.ligy HC Zlín. Jiskra Handball Cup 2016 Jihočešky vyhrály, domů si odváží pohár za první místo a nejlepší hráčkou turnaje byla vyhlášena Eliška Jačková, která v nadcházející sezóně bude hájit právě barvy Sokola Písek.