7.1.2017 otevřeno: 1631 x

Olomoučanky prolomily prokletí písecké obloukovky, Slavistky vyhrály ve Veselí

Házenkářky Slavie Praha zvítězily tříbrankovým rozdílem ve svém úvodním zápase interligového roku 2017 nad Veselím nad Moravou 28:25. Nepříznivou bilanci vzájemných soubojů hraných na hřišti Písku pozměnily v sobotu večer Hanačky z olomoucké Zory, na jihu Čech zvítězily 31:22. Bez bodu se z výpravy do Šaľy vrací házenkářky Zlína.

WHIL – 12. kolo

SHK Veselí nad Moravou – DHC Slavia Praha 25:28 (12:14)

Diváci viděli vyrovnaný zápas, ve kterém se oba týmy snažily prezentovat rychlou a dynamickou házenou. Nevyvarovaly se ale přitom mnoha technických chyb. Slavia získala rozhodující náskok na konci prvního a na začátku druhého poločasu, kdy dokázala odskočit ze stavu 12:12 až na 12:17. Domácí hráčky vývoj zaskočil a dostaly se dočasně do útlumu, což Slavia využila k dalšímu navýšení skóre. Veselanky se ale ještě nevzdaly a začaly postupně manko umazávat. Nakonec podlehly tříbrankovým rozdílem, když je může mrzet statistika sedmimetrových hodů. Z pěti neproměnily hned čtyři!

Nejvíce branek: Olšovská 7, Lukšíková 5, Šustková 4/1 – Šetelíková 8, Pokorná 7, Kordovská 5. Rozhodčí: Macho, Hájek. Sedmimetrové hody: 5/1 - 0. Vyloučení: 2:2. Diváci: 310.

Ľuboš Hudák, trenér SHK Veselí nad Moravou: „Už před zápasem jsme věděli, že nás čeká těžký zápas a budeme ho muset hrát do poslední sekundy. To se potvrdilo. Bohužel jsme udělali více chyb než soupeř. Také jsme neproměnili více šancí. Ve druhé půli nám vázla hra na postavenou obranu, což rozhodlo. Přesto chci děvčatům poděkovat za bojovnost. Když to vypadalo, že je zápas zlomený, dokázala jsme se vrátit do hry. Bohužel to na změnu výsledku už nestačilo. Gratuluji Slavii k výhře.“

Richard Řezáč, trenér Slavie Praha: „Utkání nám ukázalo spoustu nedostatků, na kterých musíme ještě pracovat. Koncovka je bohužel slabá. Co se týká obrany, tak tam byly pasáže, kdy to fungovalo a kdy jsme udělali spoustu chyb. Zachytala nám ale dobře brankářka. Holkám musím poděkovat za to, že utkání odmakaly na 100 procent. Bylo vidět, že chtěly vyhrát.“

Jana Šustková střílí proti brance Slavie Praha. | Foto: Hynek Zdeněk

Sokol Písek - DHK Zora Olomouc 22:31 (6:16)

První zápas interligy v novém roce odehrály písecké Sokolky s hráčkami olomoucké Zory, svojí premiéru v roli interligových rozhodčích si zde odbyla rozhodcovká dvojice Tomáš Deml a Michal Dvořáček. S ohledem na zápasy v minulých letech očekávaly hráčky, trenéři a diváci vyrovnaný souboj, ale opak byl pravdou. Do zápasu jednoznačně lépe vstoupily hostující hráčky, které se rychle ujaly vedení 4:2 a poté sérií devíti branek rozhodly utkání, když se dostaly do vedení 13:2. Domácím házenkářkám dělala problémy zejména hostující brankářka Rašková, která za svá záda pustila v prvním poločase pouze šest branek, z toho čtyři ze sedmimetrových hodů. Do druhého poločasu tak nastupovaly hráčky Olomouce s desetibrankovým vedením 16:6, které deset minut před koncem navýšily dokonce na patnáctibrankový rozdíl 28:13. V koncovce zápasu dal hostují trenér příležitost i hráčkám ze střídačky a vyzkoušel i hru bez brankářky, tuto výhodu hned dvakrát využila domácí brankářka Neubergová, která si připsala dva přesné zásahy přes celé hříště. Nicméně tyto trefy stačily pouze na korigování výsledku a házenkářky Olomouce se tak po dlouhé době mohly radovat ze zisku dvou bodů v písecké hale.

Nejvíce branek: Kubišová 7/1, Palasová 4/4 – Gajdošíková 7/2, Hvostáľová a Gebre Selassie po 5. Rozhodčí: Deml, Dvořáček, Sedmimetrové hody: 5/5 – 2/2. Vyloučení: 3:1. Diváci: 150.

Jan Slavík, asistent trenéra Písku: „Gratuluji Olomouci, protože si myslím, že vyhrála zaslouženě. Utkání rozhodlo prvních patnáct minut, kdy byl rozdíl v nasazení. Zatímco Olomouc chtěla od začátku a šla za vítězstvím, my jsme začali hrát pozdě a to už bylo po zápase. Bohužel šance, které jsme měli na konci, byly jen na korigování výsledku.“

Jan Bělka, trenér Zory Olomouc: „Jak už jsem řikal v předzápasových rozhovorech, my jsme sem jeli s velkým respektem, protože v posledních dvou letech jsme tady ztratili body. Minulý rok to byly nejdůležitější body sezóny. Já dnes musím holky pochválit, protože jsme se na dnešní zápas připravovali dlouhodobě a myslím si, že první poločas byl pro nás klíčový. Vytvořili jsme si dostatečný náskok. Holky věděly, že v minulosti jsme tu vedli už 10:1 a skončilo to o gól, takže je opravdu musím pochválit za zodpovědný výkon. Některé situace domácích byly velmi nebezpečné a velmi dobře zahrané a musím pochválit brankářku Raškovou, která velmi dobře zachytala, to bylo asi klíčové. Výsledek vypadá jednoduše, ale nerodil se vůbec lehce, druhý poločas jsme dokonce prohráli.“

Duslo Šaľa – HC Zlín 33:26 (15:14)

V úvodních minutách zápasu si vypracovaly házenkářky Šaly pětibrankové vedení, to ale podobě rychle ztratily, když v Zlín ve 22. minutě vyrovnával na 10:10. Pak se sice Šaľanky stále držely ve vedení, o přestávce ale dělila družstva jen jediná trefa. Druhý poločas byl už v režii domácího družstva. Po deseti minutách hry vedly Slovenky znovu pětibrankovým rozdílem a o pět minut později už to bylo o osm gólů. V závěrečné přestřelce usilovaly Zlíňanky o korekci, té však nedosáhly a z utkání odešly poraženy poměrem 26:33.

Nejvíce branek: Bujnochová 8, Tulipánová 7/5, Klučková 4 – Andrýsková 7, Hradilová 7/2, Očadlíková 5. Rozhodčí: Mandák, Rudinský. Sedmimetrové hody: 5/5 – 4/2. Vyloučení: 2:5. Diváci: 550.

Peter Sabadka, trenér HC Zlín: „V zápase jsme měly dva momenty, kdy jsme se dostali do kontaktu se soupeřem, ale přesto naše soupeřky zaslouženě vyhrály. Některé mé hráčky, hlavně opory, nepodaly očekávaný výkon. Ze svého týmu můžu pochválit brankářku Benedíkovou, hráčky Drotárovou a Andrýskovou. Ostatní podaly průměrný výkon, některé úplně selhaly.“

Slavia Partizánske – Iuventa Michalovce 18:32 (12:17)

HK AS Trenčín – Bemaco Prešov 17:25 (9:10)

Maria Olšovská se trefila sedmkrát. | Foto: Hynek Zdeněk