7.4.2017 otevřeno: 1735 x

Dorostenecké drama ve Zlíně i domácí spanilá jízda Otrokovic

Jak vyrovnaná soutěž se ve starších dorostenkách letos na Moravě hraje potvrdilo sobotní utkání ve Zlíně, kde proti sobě nastoupila družstva domácího HC Zlín a Zory Olomouc. Obě družstva patří dlouhodobě ke špičce této kategorie a zápas tak měl strhující průběh a vynikající kvalitu.

A to jsou v soutěži čtyři družstva soupeřící mezi sebou o špičku tabulky a doslova každý může kdykoliv prohrát s každým. Po podzimu vedlo tabulku družstvo HK Hodonín s jedinou porážkou od Zlína, druhý Zlín měl dvě prohry (s Velkou Bystřicí a Veselím). Třetí Olomouc tři porážky (se Zlínem, Veselím a Hodonínem) a čtvrté Veselí dvě porážky (s Porubou a Hodonínem a dvě remízy s Vel. Meziříčím a Otrokovicemi). Zhruba v polovině jarních odvet se čelo tabulky hodně vyrovnalo, bez ztráty bodu je na jaře zatím pouze Zora Olomouc, jediný bod ztráty mají Otrokovice. Situace je tak vyrovnaná, že každý z devítky soupeřů v tabulce už získal nejméně dva body s některým z družstev první čtveřice. Pro porovnání uveďme situaci ve skupině západ, kde je v čele Baník Most s plným bodovým ziskem, druhá DHC Plzeň ztratila pouze dva body, třetí Slavia má pětibodovou ztrátu, čtvrtý Písek ztrácí už propastných 11 bodů.

1. liga starších dorostenek - východ – 18. kolo

Poruba - Sokol V. Meziříčí 28:25 (17:11)

Nejvíce branek: Kiršnerová Adéla 7, Hořínková Dominika6/1, Dluhošová Kateřina 5 - Krejčíková Bára 7, Závišková Kateřina 5, Bendová Michaela. Sedmimetrové hody: 1/1 – 0/0. Vyloučení: 2/0. Rozhodčí: Fiala, Pulido. Diváci: 21.

Jan Novák, trenér Poruby: „Musím holky pochválit za přístup hlavně v prvním poločase, kdy jsme si vypracovali rozhodující náskok. Fungovala obrana s brankářkou a rychlý přechod do útoku. Druhý poločas už nebyl z naší strany až tak povedený, ale dovolím si tvrdit, že jsme byli ve většině zápasu lepší a zaslouženě vyhráli. Nepovedla se nám vyloženě koncovka utkání, kdy soupeř dokázal výsledek zkorigovat. Velké Meziříčí odehrálo zápas prakticky bez střídání, takže musím ocenit i jejich hráčky, které hrály s chutí a srdnatě bojovaly až do konce, což je pro ně příslib do dalších utkání.“

Vincenc Záviška, trenér Velkého Meziříčí: „K utkání se soupeřem z dolní poloviny tabulky jsme zajížděli s torzem týmu. Kvůli různým okolnostem jsme nemohli počítat s pěticí hráček. I tak osmička statečných včetně brankářky, která musela obléknout hráčský dres a aktivně se zapojit do hry, se pokoušela na horké porubské půdě o bodový zisk. Od prvních minut jsme však díky velkému množství technických chyb a nevynucených ztrát tahali za kratší konec. Obranná hra postrádala organizaci a řád, útočná fáze byla příliš pasivní a individuální. Když už to vypadalo, že se dotáhneme soupeři do těsného kontaktu, přišly školácké chyby a odstup se opět navýšil. Po změně stran jsme obrannou hru výrazně zlepšili, leč následné útočné hrubice držely domácí tým v dostatečném odstupu. Když jsme v závěru zahodili nadějné šance, bylo o vítězi utkání rozhodnuto.“

SHK Veselí n. M. - Tatran Bohunice 27:29 (16:19)

Nejvíce branek: Klimešová Kateřina 9/1, Klimešová Alžběta 7, Grabcová Barbora 6/1 - Svobodová Natálie 14, Velebová Veronika 4. Sedmimetrové hody: 2/2 - 0/0. Vyloučení: 1:3. Rozhodčí: Valášek, Vychodil. Diváci: 38.

Irena Kupková, trenérka Bohunic: „Od samého začátku jsme v utkání vedli. Naše hráčky se musely obejít bez Terezy Tvarůžkové a Veselí bez Barbory Melichárkové. Ukázněnu hrou a taktickými pokyny jsme úspěšně narušovali rychlý přechod do útoku, tím jsme zabránili laciným brankám v naší síti. Soupeř se nedostal do obvyklého tempa, což bylo zásluhou mladičké Natálie Svobodové, která v prvním poločase nastřílela 12 branek. Na konci utkání nám začaly docházet síly, ale jelikož jsme měli dostatečný náskok, dovedli jsme utkání do vítězného konce. Děvčata odvedla velice bojovný výkon proti týmu, který dokázal porazit v podzimní části i Zoru Olomouc.“

HC Zlín – Zora Olomouc 27:28 (16:20)

Nejvíce branek: Ševčíková Karolína 7/3, Hubová Vendula 7, Koldová Kateřina 5 - Vavroušková Barbora 8/2, Řezníčková Diana 8, Olšová Barbora 5. Sedmimetrové hody: 3/3 – 2/2. Vyloučení: 1:1. Rozhodčí: Pluhař, Suchánek. Diváci: 68.

Zuzana Juríková, trenérka Zlína: „První poločas jsme darovali soupeři nepřesnými přihrávkami i jednodušší góly. V obraně na jeho postupný útok jsme nebyli navíc dostatečně důrazní. Brankařka hostů si s námi taky pohrávala a chytla tutové šance. Do druhé půle jsme vstoupili koncentrovanější, zlepšili jsme obranu a začali dotahovat. V závěru se nám podařilo těsně otočit skóre, které jsme si zmařenými výložkami z brankoviště nepojistili. Aktuálně by pro nás byl i bodík zlatý. Citelně nám chyběla nemocná křídelnice Natka Herbočková, nemoc nedovolila posílit tým o pivotmanku Lucku Polomíkovou a brankařku Simču Pavelkovou. Vyčerpávající hodnocení je na stránkách Zory, kde jsme považování za TOP tým s širokým kádrem 1998 - 2001. Jen upřesním, že jsme do hry nenasadili ani jednu 98. Na druhou stranu to byla úžasná škola házené pro mladší dorostenky 2000-2001. Dva ze tří uvedených základních pilířů 1. ligy žen (r.n. 2000), byly ostaršeny čerstvě během března, aby mohly získat první cenné zkušenosti v ženské kategorii."

Václav Dobeš, vedoucí družstva Olomouce: „Od prvních minut jsme měli herně i výsledkově navrch. Už po deseti minutách jsme si vytvořili mírný náskok 4:7, který jsme po několika chybách v rozehrávce ztratili 8:9. Větší náskok se nám podařilo vytvořit až v druhé půli prvního poločasu, kdy jsme několika povedenými góly odskočili na poločasový rozdíl čtyř branek. Druhý poločas začal mohutným náporem domácích děvčat, které zvýšily důraz v osobních soubojích, bohužel na úkor několika tvrdých střetů, což ale naše děvčata neponechala bez odezvy a hra se proto začala zbytečně kouskovat a přibývala zranění, to nejvážnější utrpěla Řezníčkové, která musela dvacet minut před koncem zápasu ze hry odstoupit. Bohužel to bylo v době, kdy se domácím podařila úspěšná desetiminutovka a my jsme dvě minuty nevstřelili gól. Zlín tak otočil skóre pěti brankami v řadě na 26:25. Brankovou smršť domácích přibrzdila Bajerová vyrovnávací brankou z dálky. Na začátku poslední desetiminutovky dostala Plachá domácí opět do vedení, které však netrvalo dlouho. Naší brankářce se podařilo zamknout bránu a pět minut před konce Olšovská střelou z dálky a následném zisku míče Gazdíkovou, upravila Vavroušková z brejku konečný výsledek, který jsme po velkém boji ubránili.“

TJ Jiskra Otrokovice - SK Velká Bystřice 41:10 (21:4)

Nejvíce branek: Lednická Barbora 12, Stuchlíková Milada 10, Masarová Nicola 8 - Žáková Lucie 3/1, Soukupová Michaela 2, Koudeláková Karolína 2. Sedmimetrové hody: 1/1 – 2/2. Vyloučení: 2:0. Rozhodčí: Friedel, Pavelová. Diváci: 35.

Zbyšek Cileček, trenér Otrokovic: „Starší dorostenky jasně dominovaly v tomto utkání a zapsaly si do tabulky další 2 body. Od začátku utkání hrály s velkou chutí. Všechny vstřelily branku. Nejaktivnější v tomto směru byly Lednická, Stuchlíková a Masarová. Skutečně těžká utkání nás ale teprve čekají.“