22.1.2018 otevřeno: 1215 x

Ohlédnutí za 14. kolem MOL ligy s Jiřím Zerzáněm

Házenkářský expert Jiří Zerzáň se tentokrát ohlédl za třetím kolem nejvyšší ženské soutěže v tomto kalendářním roce. Co zajímavého viděl na českých a slovenských palubovkách?

Ve stínu ME mužů v Chorvatsku, kde podávají naši hoši opravdu skvělé výkony, bylo odehráno 14. kolo naší nejvyšší soutěže žen a je samozřejmé, že příznivci ženské házené jej se zájmem sledovali, i když podle uváděných počtů diváků na jednotlivých utkáních byla návštěva hodně nízká. Nebylo to snad ani tím, že zájem je v současnosti upřen do Chorvatska, ale i los svedl ve 14. kole dvojice, kde byly dáni favorité. Ale jak ukázaly dva duely, neměly to vůbec lehké jak Veselí v Trenčíně, tak Slávie ve Zlíně.

V předehrávaném utkání v Mostě hostující Bánovce nebyly velkou překážkou domácím „Andělům”, kteří jasně soupeře přehráli. Hra Bánovců se točí především okolo Michnové, ale sama na vše nestačí. Most hrál s celou lavičkou a zřejmě šetřil síly na pohárové utkání s rumunským velkoklubem Zalau a vcelku pohodlně zvítězil.

V utkání Poruba-Olomouc jsem očekával větší odpor a vyrovnanější výsledek. Zora však vydržela jen poločas, druhý byl naprosté fiasko. Zora měla výborný začátek a vlastně po celý první poločas hrála poměrně vyrovnanou partii. Co se stalo ve druhém poločase, kdy prakticky celé družstvo rezignovalo, to ví jen trenér, který také vyjádřil své zklamání slovy “není co hodnotit”. Přitom Zora hraje o první čtyřku do českého play off!

V další dvojici byl rovněž jasný favorit. Michalovce pohodlně hrou celé lavičky vyhrály v Hodoníně. Domácí hráli bojovně, ale výkonnostně jasně nestačili na úřadující mistry. V domácím družstvu tentokrát zářila Kalinová.

Šala- Písek – rovněž zde byl dán favorit, ale trochu zarážející je konečný výsledek. Že domácí dali 43 branek není tak překvapivé, jako že obdržely 26! Hrála se otevřená útočná házená, obrany obou družstev nepracovaly, což však v takových utkáních bývá obvyklé.

Trenčín-Veselí – před utkáním hovořil trenér Veselí Hudák, že z utkání má trochu obavy a Trenčín nelze podcenit, i když jeho družstvo je jasným favoritem. Jeho úvaha se zcela naplnila. Co jsem mohl vysledovat, nedá se říci, že Veselí soupeře podcenilo, spíše to byl s t r a ch! Tak mě to připadalo, protože vidím hrát Veselí opravdu úplně jinak, bez respektu s daleko silnějšími soupeři. A rozhodně nechyběla ani bojovnost, ale znovu opakuji, že hráčky Veselí cítí obrovskou šanci se dostat do českého play off a to jím svazuje ruce. Naštěstí mají ve svém středu střelkyni Ošovskou a skvělou mladou Šustkovou, které obrátily výsledek, i když závěr byl nervy drásající. V trenčínském družstvu hrála výbornou partii Ušiaková a Rajnohová.

Zlín-Slávie – také v tomto utkání jasný favorit sice vyhrál, ale podobně jako v utkání Trenčín-Veselí, zdaleka to neměl lehké a musím říci, že obě tato utkání se velmi podobala. Domácí Zlín bojoval, Slávie snad trošku podcenila soupeře a tak bylo o drama postaráno. Slávie ve druhém poločase šla do vedení, pak však výborná Stojanová v brance Zlína hosty hodně přibrzdila. Asi pět minut před koncem byl stav 21:21 a v této poslední pětiminutovce padla jediná branka! Tak to obvykle nebývá. Oboustranná nervozita byla jasně patrná. Podobně jako Olomouc bojuje o play off rovněž Zlín, ale na rozdíl od Zory opravdu bojoval, i když bohužel nebodoval.

Ještě se podívejme na pohárové utkání Mostu. Přijel hodně silný celek (osobně mám s ním odehráno dosti zápasů, i když v hodně vzdálené minulosti), ale je to tým, řadící se neustále mezi evropské velkokluby. Když jsem zjistil, že vedle vynikající Jeřábkové jsou zraněny i další skvělé spojky Szaková a Borovská, tak mně bylo smutno. Přesto Most podal velmi kvalitní výkon a jsem přesvědčen, že pokud by hrál v plné sestavě, byl by úspěšný. V utkání podala vynikající výkon brankařka Müllnerová - určitě má radost z jejího výkonu proti takovému soupeři Honza Bašný. Nevím jak jsou zranění klíčových spojek Mostu vážná, ale celkově musím hodnotit jeho výkony nejen v naší lize, ale i v Poháru velmi vysoko a přeji brzké uzdravení jmenovaným hráčkám a jejich návrat na palubovky házenkářských hal.