29.1.2018 otevřeno: 2256 x

Ohlédnutí za 15. kolem MOL ligy s Dušanem Polozem

Trenér slovenské reprezentace Dušan Poloz hodnotil výsledky soubojů 15. kola MOL ligy a především hodnotil výkony jeho účastníků. Co jej zaujalo a kde viděl největší nedostatky?

Výsledek prvního zápasu mezi Slavií a Porubou je zajímavý, bylo to napínavé utkání. Z hlediska vývoje v tabulce MOL ligy bych řekl, že tímto výsledkem se Slavia připravila o šanci na vítězství v MOL lize. Zápas nebyl úplně kvalitní, obrany převládaly nad útočnými činnostmi a nezaznamenal jsem žádné výrazné individuální výkony. Kombinační hra Slavie v útoku zaostala za očekáváním, na druhé straně u Poruby byly oslabené spojkové řady zraněním Alice Kostelné. Zajímavé je, že Slavia ve druhém poločase přešla z obranného systému nula šest na jedna pět, čímž se dokázala vrátit do zápasu, v němž prohrávala už mínus tři. Touto změnou se vrátily do zápasu. Pak ale za stavu 16:16 udělaly Slávistky dvě velké chyby a to je stálo vítězství. Zápas nakonec vyhrála Poruba zaslouženě. Pro českou reprezentaci je potěšující stabilizace výkonu Silvie Poláškové z Poruby. Dává góly, po zranění se dostala zpět do herní pohody a myslím, že o ní v budoucnu v reprezentaci uslyšíme.

Zápas mezi Mostem a Šaľou mě velmi zajímal, protože v něm nastoupila řada slovenských reprezentantek. Kvalitu zápasu ovlivnila velká vytíženost mosteckého družstva. Je vidět, že tyto týmy ještě nejsou vyzrálé zvládat tak náročný program středa – neděle – středa dva měsíce v kuse. Možná fyzicky by to šlo, ale v hlavě znamená evropský pohár pro hráčky Mostu víc a to je drží pod tlakem. I z vlastního působení v Mostě vím, že evropská soutěž byla to, na co jsme se soustředili nejvíc. Tento výkon byl tak jistě ovlivněn tím, že se odehrával mezi dvojzápasem s rumunským Zalau. Šaľa byla minimálně v prvním poločase lepším týmem, ve druhém poločase odskočily Šaľanky na 17:13 a s Mostem to vypadalo velice špatně. Šaľa pak ale začala hrát na jistotu a to se nevyplácí. Začala hrát na jistotu příliš brzo - už asi v 18. minutě druhé půle. To je stálo vítězství, Most se dostal do tempa, zrychlil hru v závěru a celý zápas otočil.

Výsledek i hra zápasu mezi Michalovci a Trenčínem potvrdily to, jak jsou oba týmy v tabulce umístěné, šíři kádru i jejich možnosti. Tady mě nic nepřekvapilo. Snad velmi sympatický byl výkon Trenčína v útoku. Nehrál ustrašeně na co nejméně branek, ale hru otevřel, netaktizoval, hrál běhavou házenou. Výsledek je pro Trnčíňanky škaredý, ale osmadvacet gólů do sítě vedoucího týmu MOL ligy není špatných. Co se týká obrany Trenčína, tam vidím velké nedostatky. Je to ale dané šíří i kvalitou kádru.

Zápas Olomouce s Prešovem mě rovněž velmi zajímal. První poločas byl hodně vyrovnaný, skóre se drželo plus mínus o gól. Tomu odpovídalo poločasové skóre 10:8. Ve druhé půli se Prešovankám stalo to, co Olomouci v Porubě. Hráčky Prešova dlouho nedokázaly dát gól, během celé druhé půle skórovaly pětkrát. To byl žalostný výkon prešovského útoku, čímž nechci snižovat obranu Olomouce. Hrát ale na 13 branek v MOL lize, to není dobré. Do šatny nevidím, ale ve druhé půli se na straně Prešova stalo něco, co převedlo zápas do režie Olomouce.

Veselí působilo asi dva nebo tři roky s velmi úzkým kádrem a kolísavými výkony. V této sezóně je nazýván černým koněm soutěže a myslím, že celkem oprávněně. Momentálně to Veselankám Písek velmi usnadnil, podal poměrně nekvalitní výkon, ale je to dáno také tím, že je oslabený. Tým Veselí se doplnil a zátěž psychická i fyzická se rozmělnila na více hráček. Už to není jen na Šustkové s Olšovskou, zátěž se rozložila a odpadají tak technické chyby a stresové situace. Tým se tak stabilizoval a produkuje kvalitnější házenou.

Zlín, klub, který považuji za svůj domácí a z něhož pocházím, umožnil poprvé bodovat Bánovcům. Oba týmy potřebovaly body. Zlín především pro to, aby nepřišel o šanci bojovat o play-off a prohra na Slovensku jej tomuto cíli vzdálila. Bánovce vedly, pak se Zlín dostal zpět do zápasu a dokonce se ujal vedení, Bánovce ale pak odskočily na 21:17 a to byl rozhodující náskok. Bánovce na konci dohrávaly velmi takticky a chytře. Dokázaly podržet hru v útočné fázi snad po pěti přerušených devítkách bez signalizované pasivity. Hrály chytře, ale výsledek svědčí také o nedobré obraně Zlína.

Závěrem tohoto ohlédnutí chci poděkovat za krásný zážitek klukům na mistrovství Evropy v Chorvatsku. Opravdu jsem se bavil a jsem hrdý na to, že jsem Čech. Navíc jsme skončili před Nory, takže jsem si tady taky něco veselého vyslechnul. Opravdu moc děkuju celému realizačnímu týmu, všem, kteří se na tomto úspěchu podíleli a hráčům, z nichž některým jsem gratuloval osobně. Bylo to krásných čtrnáct dní v mém životě a doufám, že nad těmito výsledky mužů i žen se házená stmelí, budeme schopní táhnout za jeden provaz a těchto výsledků využít.