27.2.2018 otevřeno: 2370 x

Ohlédnutí za 19. kolem MOL ligy s Dušanem Polozem

Za už 19. kolem nejvyšší česko-slovenské soutěže se ohlédl trenér slovenské reprezentace Dušan Poloz. Zaujaly ho především výkony slovenských reprezentantek, těší ho ale i forma mladého talentu Venduly Hubové ze Zlína. Co zajímavého viděl na českých a slovenských palubovkách?

Ve všech týmech řádí chřipka a jiné nemoci. Každý tým se s tím pokouší vypořádat jinak, někoho to postihlo více, někoho míň. Výsledky tohoto kola jsou i proto zajímavé. Nejinak to bylo v případě Trenčína, který bojoval v zápase v Bánovcích. S reprezentačním výběrem jsme proti Trenčínu odehráli jedno modelové utkání, takže vím, že měli také problémy dostat hráčky do zápasu. Skóre 20:15 v poločase vypovídalo o tom, že trenčínská obrana není tam, kde má být a že při takové obraně se bude zápas jen těžko otáčet. Týmy táhly jejich nejvýraznější postavy Klaudie Michnová nebo Erika Rajnohová. Jsou to stabilní tahounky družstev, obě členy širšího kádru reprezentace a i proto doufáme, že forma těmto hráčkám vydrží i nadále.

Hodonín odjel do Mostu bez jedné z nejzkušenějších hráček Míši Budajové, což samo o sobě naznačovalo, že na sever Čech nejedou s velkými ambicemi a jejich šance na dobrý výsledek to nijak nezvýšilo. Už po prvním poločase bylo jasné, že Most zápas vyhraje, a tak stále potvrzuje to, co jsem řekl již na začátku sezóny, tedy že Most je favoritem na vítězství v MOL lize. Má za sebou složité období zraněných, nemocných, ale prošel tím se ctí. Čekají je doma sice dva těžké zápasy, ale věřím, že se namotivují natolik, že budou pokračovat na cestě k vítězství v interlize.

Mezi Olomoucí a Veselím to byl přímý souboj o play-off. Maria Olšovská chyběla na reprezentačním srazu kvůli nemoci. Už se uzdravila, ale ani to Veselí v Olomouci na vítězství nestačilo. Zajímavým psychologickým momentem v zápase bylo, když po vedení Olomouce 20:10 ve 43. minutě přišel mentální kolaps. Najednou to bylo 24:24 a konec byl otevřený. To jenom ukazuje, jak je házená nevyzpytatelný a nádherný sport. Když polevíte pět procent v nasazení a koncentraci, hned se to odrazí ve výsledku. Nakonec se štěstím díky Lucii Severové, která dala rozhodující góly, si to Olomouc vyhrála. Tento obrat mě ale osobně velmi zaujal, tyto mentální věci mě zajímají a bylo vidět, že tým Olomouce se uspokojil, šel s nasazením dolů a málem na to doplatil. Co se ale bodů týká, je to důležitý zisk do bojů o české play-off.

Souboj Poruby a Šaľy byl bojem týmů z předních pozic v tabulce a aspirantů na medaile, po kterých asi ještě pošilhávají. Očekával jsem kvalitnější zápas. Bylo řečeno, že byl zápas kvalitní, to bych neřekl, spíš napínavý, přičemž tento dramatický náboj divák jistě ocení. Na druhou stranu oba týmy táhly slovenské reprezentantky zvláště v obranných činnostech. Ať už Minarčíková nebo Karin Bujnochová, která roste v líderku a v této roli se začíná usazovat i ve slovenské reprezentaci, táhly především obrany, které byly dominantnější na hřišti.

Zlín už potřebuje body. I kvůli nabrání herní jistoty a sebevědomí před play-out. Nenasvědčovalo to tomu. V poločase přihrávaly Zlíňanky o pět. 18 gólů v prvním, 31 v obou poločasech… Opět tu byla velmi slabá obrana a s tím musí Zlín něco udělat. V každém zápase dostávají kolem třiceti gólů a na to s tak mladým kádrem těžko vyhrává. Velmi pozitivní jsou výkony Venduly Hubové ročníku 2000, která je nejlepší střelkyní svého týmu. To je opravdu velmi pozitivní věc a já doufám, že dobrým tréninkovým vedením a přístupem by mohla vyrůst skvělá ligová házenkářka. Klidně reprezentační. Je dobré, že Zlín nadále je ze své líhně schopný produkovat házenkářky, které i přes mladý věk jsou schopné být nejlepšími hráčkami svých týmů. Míša Kolářová odehrála taky podařený zápas, ale je třeba, aby se v týmu probudilo více hráček a zlepšila se především obrana. Na druhé straně v Prešově velezkušená Martina Bačíková, která byla s námi také na reprezentačním srazu, se předvedla dvanácti brankami, sekundovala jí Daniela Haračarufková, kterou jsme také začali pro reprezentaci více sledovat.

Zápas mezi Pískem a Slavií byl jednoznačný. Písek nemá formu, trápí se. Neznám pozadí, do kuchyně nevidím, ale v poločase to bylo už 17:8 a Slavia svým tlakem navyšovala vedení během celého zápasu. Pozitivní je zlepšující se forma Terezy Pokorné, která se vrátila po zranění a začíná být tahounkou týmu. Před reprezentačním srazem je pozitivní i střelecká forma pivotky Šetelíkové, která dala devět branek. Z tohoto pohledu je důležité, že se hráčky prosazují v těchto jednoduchých zápasech, získávají herní jistotu a sebevědomí.