5.1.2019 otevřeno: 1197 x

V repríze pohárového semifinále porazily Panenky Slavii, Poruba na úvod roku porazila Šaľu

Čtveřicí utkání nejvyšší ženské soutěže odstartoval nový rok ženské házené. Vítězně do nového roku nakročily házenkářky Poruby, Mostu, Olomouce, ale také Veselí nad Moravou, přičemž Veselanky tak oplatily Slávistkám porážku v semifinále Českého poháru z konce roku 2018.

MOL liga - 10. kolo

DHC Sokol Poruba - HK Slovan Duslo Šala 25:19 (12:11)

Podařený vstup do nového roku mají za sebou házenkářky Poruby. Ostravské hráčky zvládly sobotní bitvu se slovenskou Šalou. Druhý celek soutěže v duelu 10. kola mezinárodní MOL ligy po tuhém boji porazily na domácí půdě 25:19 (12:11). Ostravské hráčky tak vyhrály už pátý domácí zápas v soutěži. Přitom neměly ideální vstup do utkání, když se hned dvakrát nechaly vyloučit, čehož Šala využila k tomu, aby se dostala do vedení a po brankách Vargové vedla 6:3. Manko se však Porubě povedlo poměrně rychle stáhnout. Pomohl k tomu i time-out a po trefě Michalíkové v 18. minutě se domácí hráčky dostaly dokonce o krok vpřed (7:6). I svěřenkyně Dušana Daniše si vypracovaly náskok tří branek, do šaten však šly s vedením 12:11. Sokolkám se navíc povedl i vstup do druhé půle. V ofenzivě se prosadily hráčky Eliška Desortová nebo také Adéla Baumbachová, vzadu tým podpořila po vystřídání výtečné Alexandry Krebs rovněž výbornými zákroky brankářka Hana Mučková a domácí si díky tomu brzy vypracovaly čtyř (17:13), po mírném snížení pak až na šestibrankový odstup (22:16).

Nejvíce branek: Smetková 8/3, Desortová 4 - Vargová 4, Takáčová 3, Némethová 3/3. Rozhodčí: Fukala, Mohyla. Sedmimetrové hody: 3/3 - 4/3. Vyloučení: 5:2. Diváci: 200.

Dušan Daniš, trenér Sokola Poruba: „Byl to velmi těžký zápas, ale to jsme moc dobře věděli. Šala je kvalitní a zkušené družstvo, produkuje dobrou házenou. Dokonce jsme z taktického hlediska tomuto utkání uzpůsobili celý zápas Českého poháru s Mostem. Tam jsme to hráli lépe, ale důvod vidím v tom, že před týdnem to nebyl tak psychicky náročný zápas, jako byl tento o ligové body. Nějak jsme se nechytili v úvodu, kdy jsme zahodili několik šancí, což soupeř jako Šala okamžitě využije, vedli 6:3 a my si v deváté minutě museli vzít time-out. Z každého útoku byl totiž gól, nebo vyloučení. Podařilo se nám ale hru zkvalitnit, obrana začala pracovat koncepčněji, více jsme přerušovali hru a nedovolili jsme jim střelbu zvenku. Nakonec jsme tím výsledek zvrátili, vypracovali si náskok a ten udrželi."

Michal Lukačin, trenér Dusľa Šala: „Soupeř vyhrál zaslouženě. Z naší strany to nebyl příliš vydařený zápas, i když jsme se do něj několikrát dostali. Nakonec rozhodla pasáž od 12. do 22. minuty v prvním poločase, kdy jsme ztratili vedení 6:3 a najednou byl stav z našeho pohledu 6:9. Tam jsme kromě náskoku ztratili i jistotu ve hře, soupeř v té době velmi dobře bránil a my se v útoku trápili. Navíc jsme dostávali góly z rychlých kontrů a druhé vlny. Sice jsme v závěru první půle zvládli dotáhnout se na jeden gól, ale stejná situace nastala i ve druhém. Opět jsme se dotáhli na gól na dva, ale pak nám soupeř utekl z 18:16 na 22:16 a na to se těžko reaguje. Udělali jsme chyby v útoku a neproměňovali jsme čisté šance, které chytila jejich brankářka. Trochu jsem zklamaný z našich opor, které nepodaly ideální výkon. Byly moc bojácné, s tím se nedá vyhrát."

Handball club Zlín – DHK Baník Most 25:29 (11:15)

Domácí hráčky Zlína ve značně okleštěné sestavě podpořené výborným výkonem brankařky Stojarové sehrály důstojnou partii s favorizovaným Mostem. Zejména reprezentační spojky Sára Kovářová s Janou Šustkovou ale byly přesto hlavními strůjkyněmi úspěchu hostujícího týmu. Společně přispěly k výhře Mostu šestnácti brankami.

Nejvíce branek: Kříčková 6, Hradilová 6, Sekulová 4, Gajdošíková 3 - Kovářová 10/2, Šustková 6/2, Kostelná K., Zachová, Mikulčík po 3. Sedmimetrové hody: 2/2 – 9/6. Vyloučení: 3:3. Diváci: 145.

Peter Dávid, trenér DHK Baník Most: „Gratuluji soupeři. V situaci, ve které jsou, dokázali vytěžit z týmu maximum. My se trápíme sami se sebou, nehrajeme momentálně tu házenou, kterou bychom chtěli hrát. Prakticky celý zápas se tahal, Zlíňanky hrají disciplinovanou házenou. Body se ale počítají a jsme rádi, že si je vezeme domů. Porážka by se nám těžko zpracovávala. Přeji Zlínu, aby se mu dále dařilo a zamíchal dalšími místy v tabulce.“

Martin Spuchlák, trenér HC Zlín: „Soupeř nám gratuluje k výkonu, ale v sestavě, ve kterém jsme a po dlouhé pauze… Je to pro nás první krok. Drželi jsme se vyrovnanou hrou a disciplinovaností. Neberu prohru jako tragédii. Dva body nám budou chybět, ale nebyli jsme favoritem. Až se nám podaří opět zapojit zraněné hráčky, bude to pro nás určitě velké plus.“

DHK ZORA Olomouc – ŠŠK Prešov 32:26 (18:11)

První poločas souboje mezi Zorou Olomouc a Pršovem jasně ovládlo domácí družstvo Hanaček, které si po odehrání třiceti minut zápasu nesly do kabiny sedmibrankové vedení 18:11. Ve druhém poločase prvních patnáct minut patřilo Prešovu, který stáhl vedení Zory na rozdíl pouhých 4 gólů. Domácí družstvo ale zabojovalo a konec zápasu si pohlídalo.

Nejvíce branek: Patrnčiaková 9, Hurychová 7 - Šutranová 15, Ratvajská 5. Rozhodčí: Friesel, Kučerka. Sedmimetrové hody: 5/5 - 5/5. Vyloučení: 2:4. Diváci: 250

Jan Hegar, trenér Zory Olomouc: „Výkon našeho družstva byl podle našich trenérských představ v první dvacetiminutovce prvního poločasu. Tam si myslím že jsme hráli velmi dobře jak v obraně, tak v útoku. Po tom prostřídání bylo vidět, že výkon spadl a jakási letargie z konce prvního poločasu se přenesla v našem výkonu i do začátku druhého poločasu a my jsme se pak prvních patnáct minut druhé půlky jako tým hledali. Myslím si, že v nasazení, v důrazu, ve střelbě, při zakončení a soupeř tohoto dokázal využít a dotáhl se na rozdíl čtyř branek. Reagovali jsme na to změnou na postu střední spojky a myslím si, že od 45. minuty jsme zápas znovu měli pod kontrolou a dohráli ho až do vítězného konce.“

Maroš Vikartorský, trenér Prešova: „V prvním poločase jsme byli asi ještě v autobuse, v druhém poločase jsme zjistili, že když hodíme balon na bránu, tak že asi i padne gól. Přišli jsme na to pozdě, děvčata sice bojovala do konce, ale můžu jen pogratulovat Olomouci.“

SHK Veselí n. M. – DHC Slavia Praha 33:25 (14:10)

V repríze pohárového semifinále oplatily Veselanky Slavii porážku a před domácím publikem zvítězily vysokým osmibrankovým rozdílem. A to i bez kanonýrky Olšavské, kterou zastoupily Kubáčková s Boorovou, Michnovou a Pastorkovou. Výrazný náskok si domácí hráčky vypracovaly už mezi 20. a 25. minutou zápasu, kdy odskočily do sedmibrankového vedení. To ještě dokázaly Pražanky před přestávkou mírně zkorigovat a ve 38. minutě se přiblížily dokonce na rozdíl dvou branek (17:15), poslední patnáctiminutovka zápasu ale patřila domácím, které postupně navýšily náskok až na devět gólů (29:20) a výhru si už bezpečně pohlídaly.

Nejvíce branek: Kubáčková, Pastorková 6/1, Michnová 5, Boorová 5 – Galušková 4/3, Míšová 4, Svobodová 4. Rozhodčí: Králíček, Letev. Sedmimetrové hody: 3/3 – 4/3. Vyloučení: 6 (přímá ČK Kubáčková):6. Diváci: 320.