15.9.2019 otevřeno: 963 x

Pohár EHF v Kumanovu: Odveta se změnila v drama, Slavia vybojovala postup

Házenkářky Slavie Praha postoupily do druhého kola kvalifikace Poháru EHF poté, co v odvetě zvítězily v severomakedonském Kumanovu nad místním ŽRK 31:24, po poločase 14:13. První sobotní utkání vyhrály hráčky Kumanova 27:23. Jedenáctého a dvanáctého října se svěřenkyně trenérů Františka Urbana a Jana Salače střetnou s dánským klubem Odense Handball. Oba zápasy se budou hrát v Dánsku. Zdroj: www.dhcslavia.cz

Kvalifikace Poháru EHF - odveta 1. kola

Slavia Praha - ŽRK Kumanovo 31:24 (14:13)

Na rozdíl od sobotního prvního duelu kvalifikace Poháru EHF, se téměř celý první poločas hrál podle not slávistek, které se opět ujaly vedení díky proměněné sedmičce Pokornou již v první minutě. Pražanky si postupně budovaly náskok, pod který se nejen větším počtem zdařilých zákroků, ale především také gólem přes celé hřiště podílela maďarská brankářka v slávistickém dresu Petra Pusztaiová. Pražanky opakovaně vedly o tři branky a byly na dostřel jednogólového manka ze sobotního utkání. Jenže v polovině prvního dějství na okamžik vypadly z koncentrace, čehož dokázaly hráčky Kumanova využít a nejenže vyrovnaly, dokonce se nakrátko dostaly i do vedení. Ale slávistky ještě před přestávkou skóre otočily ve svůj prospěch.

S ještě větším odhodláním „vlétly“ slávistky do druhé půle a své soupeřky nutily k chybám a svůj náskok zvyšovaly, když se dařilo Pokorné, která překonala bolest zraněného palce a kromě sedmimetrových hodů, začala střílet góly také ze hry. K ní se přidala tahounka Jačková, ta rány nejen rozdávala, také přijímala, ale především vzorně bojovala. Ve 44. minutě se slávistky dočkaly odměny a poprvé odskočily o kýžené čtyři góly, potřebné k postupu. Ještě lépe bylo o chvíli později, kdy Pokorná opět ze sedmičky přidala další branku na 27:22.

Poté, co se skóre překlopilo přes stav 27:23, bylo jasné, že slávistky potřebují k postupu do druhého kola vyhrát pětibrankovým rozdílem. K němu se opět propracovaly v 57. minutě, kdy vedly 29:24. A drama vrcholilo. V poslední desetiminutovce se několika skvělými zákroky blýskla brankářka Markéta Šlejtrová. Když 48 sekund před závěrečnou sirénou Franková zvýšila na 30:24, přiblížily se Pražanky velmi výrazně postupu, přestože hrály v oslabení. Definitivní pojistku přidala v čase 59:58 Chlupová a rozpoutala nefalšovanou radost, protože prostředí v Makedonii bylo hodně nepřátelské. Slávistky nebojovaly jen se zdatnými soupeřkami, ale také s výrazně domácím stranícimi řeckými rozhodčími a také se srbským delegátem, které přehlížel přestupky kouče Kumanova.

Fotogalerii z druhého utkání Slavie Praha v severomakedonském Kumanovu si prohlédněte zde.

Sestava a branky Slavie Praha: Pusztaiová 1, Řezáčová Šlejtrová - Franková 4, Brožová, Míšová 2, Novotná 2, Večeřová 1, Jačková 5, Pokorná 10/6, Líbalová 1, Fryčáková 2, Vítová, Svobodová 2, Chlupová 1. Trenéři: Urban, Salač.

Nejvíce branek ŽRK Kumanovo: Gičevská a Jankulovská po 8, Chocheliová 3.

Rozhodčí: Charitsos, Naskos (Řecko). Sedmimetrové hody: 6/6 - 1/1. Vyloučení: 6:5. Diváci: 500. První utkání: 23:27, postupuje Slavia Praha.

František Urban, hlavní trenér Slavie Praha: „Radost nebo úleva? Asi oboje. Ale radost asi převládá. Dnešní odvetu rozhodl náš tým, naše týmová práce. Brankářka Petra Pusztaiová podala v prvním poločase takový výkon, jaký jsme od ní očekávali. Ve druhém poločase na ni skvěle navázala Markéta Šlejtrová, která měla na konci rozhodující čisté zákroky na střely z pivota, křídla i ze šestky. Ve druhé půli jsme zapojili do hry také Terezu Pokornou, která nastoupila se sebezapřením, ale trefovala velmi důležité rány. Eliška Jačková podala velmi obětavý výkon. Ale každý hráčka, která byla na hřišti, tak se podepsala pod ten podpis. Vždyť třeba Majda Svobodová nebo mladá Julča Franková hrály téměř šedesát minut a klobouk dolů, že zvládly dva takové zápasy během jediného dne. Ano, je pravda, že se od začátku nevyvíjelo vše tak, jak bychom si přáli, ale v prvním poločase jsme nebyli spokojeni s obranou, tak jsme v šatně ještě s Honzou Salačem děvčatům vysvětlili, co od nich ve vysunuté obraně chceme. Co rozhodlo? Proměněné sedmičky. Včera jsme čtyři nedali a o čtyři prohráli. Dnes všech šest ano a vyhráli jsme o sedm. (smích) Líbilo se mi, že dnes to vzaly na sebe Eliška a Tereza, Markéta byla skvělý žolík.“

Eliška Jačková, spojka:
„Nemluvme o balkánské házené, ale spíš o prostředí. To bylo hodně specifické, ano, ti fanoušci nebyli vždy úplně příjemní. O to víc jsme radši, že jsme to zvládli. Dneska jsme se na ně lépe připravili, srovnali jsme si v hlavách, že se s nimi dá hrát, proto jsme na ně vtétli. Další motivací byla možnost si ve druhém kole zahrát s dánským Odense, což už je házenkářská elita. Pomohlo i to, že se do hry vrátila Pokorná, takže jsme měli o další spojku navíc, protože odehrát sobotní zápas ve čtyřech spojkách bylo hodně namáhavé. Přestože jsme se dlouho nemohli dostat k postupovému náskoku, myslím, že bylo jen otázkou času, kdy se nám to povede a definitivně to překlopíme na svou stranu. Tento zápas jsme měli pořád pod kontrolou. V závěru jsme si nikdo nemyslel, že by se to mohlo zlomit a obrátit, všichni jsme šli za tím cílem. A dobře to dopadlo.“

Tereza Pokorná, proměnila všech šest sedmiček: „Dnes mi pomohlo, že jsem se i přes zranění zapojila do hry, takže to hned bylo lepší i na ty sedmičky. V sobotu jsem doplatila na to, co nemám ráda, chodit na ně z lavičky. Dnes jsem byla více v zápasu a věřila jsem si. Ano, svou roli sehrálo i to, že jsme cítili, že už není možnost opravy. Navíc jsme tady jedna z nejstarších, tak jsem holkám chtěla pomoci. Byla to zajímavá zkušenost, diváci dostávali rozhodčí pod tlak, v závěru to bylo vyhecované. Ale to pomohlo i nám.“

Markéta Šlejtrová, brankářka: „Když jdu na hřiště, myšlenky mám jen na to, že chceme vyhrát, není čas nad ničím přemýšlet, musíme jít do všeho naplno a chci co nejvíce pomoci týmu. Dostali jsme pokyny, abychom nevnímali okolí a snažila jsem se chytit každou střelu, protože to bylo potřeba. Potřebovali jsme se tzv. chytnout, abychom získali ten postupový náskok a mohli být na konci v klidu. Samozřejmě jsem ráda za podařené zákroky. Pro mě je důležité, když se chytnu nějakým dobrým zákrokem, to pak pomůže nejen mně, ale i týmu. Já si více věřím a naopak soupeřky si nejsou tak jisté, že další střelu promění. Po tom zákroku úplně na konci jsme šli do útoku s tím, že už nemůže postup ztratit a i kdybychom sice ještě dostali gól, tak nám to stačí.“

Ve druhém kvalifikace Poháru EHF se slávistky utkají s dánským klubem Odense Handball. Takový los udělal trenéru Urbanovi radost: „To už je soupeř z jiného soudku, dokonce bych řekl, že spíš na úrovni Ligy mistryň. Ale každý rok se kádry mění, takže… Jako první začneme shánět videa ze zápasů Odense, což by neměl být takový problém jako u Kumanova,“ poznamenal kouč Slavie Praha František Urban.