29.12.2019 otevřeno: 1381 x

Ve Final4 Českého poháru se utkají házenkářky Mostu, Písku, Olomouce a Poruby

Závěr roku patřil na tuzemských házenkářských palubovkách v ženském podání osmi týmům bojujícím o čtyři místa Final 4 Českého poháru žen. Své místo si nakonec vybojovaly týmy Mostu, Olomouce, Písku a Poruby.

Týmy Mostu a Písku si postup do Final 4 vybojovaly ještě před Štědrým dnem. Házenkářky Mostu vítězství získaly na palubovce Zlína. Favorizované Mostečanky si vytvořily pohodlný náskok už v prvním poločase a ve druhé půli si odstup udržovaly, když nejvíce branek do zlínské sítě nasypaly Alia Kostelná, Zachová a Šustková s Maňákovou. Nejhlasitěji vzdorovala Ševčíková, přesto Zlín prohrál vysoko 39:23. Dalekou cestu na sever Čech pak Mostu zkomplikovala porucha týmového autobusu, za přispění chomutovských hokejistů se ale nakonec Andělé domů dostali.

„Soupeř s námi držel krok zhruba do desáté minuty první půle, pak se nám podařilo odskočit a náskok už jsme si udrželi. První poločas jsme vyhráli o osm branek, ve druhé půli jsme nepolevili v tempu a dotáhli utkání do úspěšného konce. Hráli jsme to, co se snažíme předvádět v poslední době a na co se stále připravujeme. Obě naše brankářky podaly dobrý výkon, všechny hráčky odmakaly utkání až do konce a samozřejmě nás těší, že se nám poslední předvánoční utkání podařilo zvládnout. Devětatřicet branek je hezký výkon, celkově mělo utkání z naší strany lepší kvalitu než poslední vzájemné střetnutí se Zlínem v lize,“ komentoval výsledek utkání trenér mosteckých házenkářek Jiří Tancoš.

To házenkářky Písku oslavily postup na domácí palubovce se svými fanoušky. Soupeře z Veselí nad Moravou přetlačily po vyrovnaném úvodním poločase ve druhé půli a vyhrály rozdílem pěti tref. Domácí postup braly pak v poslední sobotu roku 2019 házenkářky Olomouce. Hodonín přehrály vysoko 34:21. Utkání týmy odložily z předvánočního termínu, po dvou hráčkách z každého týmu odcestovalo před svátky do Rumunska s juniorským výběrem, po Vánocích se tak týmy utkaly v plné sestavě. A přestože se tak Hodonín mohl opřít i o kanonýrku Cholevovou, v Olomouci vysoko prohrál.

První desetiminutovka se vyznačovala vyrovnaností obou týmů, po deseti minutách byl stav utkání 6:4. Herní rytmus v následujících minutách dříve chytily domácí hráčky Olomouce, kterým se podařilo šňůrou devíti branek odskočit na stav 15:4, zatímco hostující družstvo se poté na dlouhou čtvrthodinu střelecky úplně odmlčelo. Až v závěru poločasu se hostující hráčky opět „probudily“ a třemi brankami v řadě ukončily střelecký půst. Druhý poločas se přece jen hrála vyrovnanější partie, do poloviny druhého poločasu se hrálo naprosto vyrovnaně (10:10) v závěru se přece jen více prosazovaly domácí střelkyně a utkání tedy skončilo jednoznačnou výhrou domácích rozdílem 13 branek.

Stříbro z loňského roku neobhájí házenkářky Slavie Praha. V posledním čtvrtfinálovém zápase prohrály v Porubě. První poločas začaly lépe hostující hráčky, které si v úvodních minutách vytvořily dvoubrankový náskok, o který ale vzápětí přišly. Porubu totiž několikrát podržela brankářka Oleksandra Krebs, k tomu dvakrát pomohlo břevno a díky tomu se domácí tým dostal čtyři góly napřed. Ani tento slibný odstup ale nezůstal dlouho, Slavia zabrala a i ona se vrátila zpět do hry. Především zásluhou produktivity Veroniky Galuškové (celkově vsítila 14 branek) opět převrátila skóre o dvě trefy na svou stranu. Další obrat ale následoval hned po pauze, kdy Poruba zlepšenou hrou v obraně Pražankám moc nedovolila a sama se naopak trefovala do černého. Sokolky si devět minut před koncem vypracovaly odstup tří branek a vedení už nepustily.

„Je to pro nás velmi cenné vítězství, zvlášť po problémech v uplynulých dvou týdnech, kdy jsme prohráli dva domácí zápasy. Nakonec i v tomto utkání jsme měli mnoho absencí, nemohla hrát Hanka Maiwaelderová, do hry nemohla zasáhnout ani Verča Andrýsková, Elišku Desortovou jsme se tam pokoušeli dávat, ale nebyla schopná odehrát větší část zápasu. Ostatní děvčata ale zabojovala, nahradila je a máme tento cenný výsledek,“ komentoval postup trenér Poruby Dušan Daniš.

To František Urban, trenér Slavie, byl o poznání méně spokojený. Tým odcestoval do Poruby už v pátek přes severní Čechy, kde se v přípravě poměřil s týmem polské Jelení Hory. Ani intenzivní příprava ale postup týmu nepřinesla. „Je nám líto, že jsme vypadli. Zápas byl od začátku vyrovnaný, ve druhé půli jsme ale dělali hodně chyb, byli jsme nervózní v útoku, čímž jsme neproměnili řadu šancí. Všechno se na konci zkazilo a nakonec je z toho vítězství Poruby. Gratuluji k postupu, my se musíme připravit na MOL Ligu. Život jde dál,“ uvedl Urban.