Míče na házenou
TV COM
Molten akce

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
31.7.2020 otevřeno: 1134 x

K ženám musíte být citlivější než k chlapům, říká porubský trenér Vávra

S novým vedením klubu a novým trenérem Ivem Vávrou, leč s téměř nezměněným kádrem půjdou házenkářky Sokola Poruba do nadcházející sezony, která jim má začít koncem srpna. O vizích pro novou sezónu hovořil Ivo Vávra pro iDnes.cz.

Ivo Vávra po devíti letech v Kopřivnici vedl od roku 2017 v extralize házenkářů Litovel a poté SKKP Brno. Nyní je zpátky v kraji. Po Dušanu Danišovi převzal porubské házenkářky.

„Nebylo to primárně o ženách,“ odpověděl na dotaz, proč se rozhodl odejít od mužů. „Ale o tom, že jsem byl tři roky úplně mimo region a chtěl jsem se vrátit.“

S úsměvem dodal: „Když jsme se v Porubě dohodli, tak jsem si teprve uvědomil, že jsou to baby.“ Žádný problém v tom ale nevidí. „V Brně jsem se potkával s Dušanem Medveckým, který trénoval basketbalisty NH Ostrava a po nich ženy KP Brno, takže nějaký přehled jsem měl. Hlavně nechci dělit házenou na mužskou a ženskou, byť rozdíly tam samozřejmě jsou. Ten přechod není děsivý.“

 

Přesto se říká, že například mužský a ženský basketbal, volejbal i házená jsou úplně jiné sporty...

Nastavení žen je jiné, somatické i mentální, ale není tam žádná propast. Musím jen pracovat trochu jinak.

 

Citlivěji?

Ano. Přístup k ženským musí být jiný než k chlapům.

 

Ptal jste se na to Dušana Medveckého?

Ano. Sedávali jsme spolu při poradách, protože jsme byli v jednom klubu, takže jsem se ho vyptával, jak to funguje. Věděl jsem, do čeho jdu. Pořád tam jsou ale věci, které mě překvapují.

 

Například?

Že se kolem hřiště motají děti... Ale je to dobře. Lepší je mít v přípravě hráčku, která chce makat a přivede s sebou dítě, než aby nebyla na tréninku vůbec. Na druhé straně nasazení v tréninku se mi u holek zdá lepší než u chlapů. Děvčata do toho šlapou daleko více a troufám si říct, že možná i trošičku více vydrží.

 

Je to vaše první zkušenost s ženami?

Když pominu dospělé dcery, tak ano.

 

Takže poznatky, jak s holkami vyjít, máte z rodiny?

Nějaká příprava ze života tam byla. (usmívá se) Ten rozdíl ale není žádný velký. Opravdu je to jen o tom trochu jiném přístupu.


Jak se porubský tým změnil?

Kádr zůstal téměř stejný. Odešly jen Veronika Andrýsková a Barbora Zemanovičová. A také dorostenka Valča Smetková. Nicméně jsou tady talentované holky, které mají před sebou budoucnost. Klub chce sázet na odchovankyně, kterých je tady dost, takže zkusíme dávat prostor našim talentovaným holkám. Práce s mládeží je v Porubě dlouhodobě dobrá. Máme v dospělém nároďáku tři hráčky a v juniorském čtyři. Je na čem stavět.

 

Celý rozhovor s Ivo Vávrou najdete na webu iDnes.cz zde.